Google Panda ve Penguen güncellemeleri ile birlikte birçok sitenin çöküşünü gördük aynı şekilde birçok sitenin yükseldiğine şahit olduk. Peki, kimine göre zarar kimine göre fayda sağlayan bu algoritmalardan oluşacak cezaların önüne geçilebilmesi için ne gibi noktalara dikkat edilmesi gerekir? Bu başlığımızda sizlere, algoritmik cezalara yakalanmamak için neler yapılması gerekir, değineceğiz.

Google Kurallarını Öğrenin

Öncelikle, Google algoritmalarında kendi düşüncelerini empoze etmeye çalışmaktadır. Yani, Google’ın istediği ölçütlere sahipseniz zaten üst sıralarda olmamanız imkansız. Bu yüzden olabildiğince Google kurallarını öğrenmeye çalışın. Bu konu hakkında birkaç yıldan beri eğitim videoları yayınlanmakta, seminerler düzenlenmektedir. En basitinden, MattCutts’u takip ederek bile SEO ‘da yaşanılan son gelişmelere, nasıl bir yol izlenilmesi gerektiğine dair bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İçerikleri Yönetim Altına Alın

Videoları izleyerek veya seminerlere katılarak SEO konusunda fikir sahibi oldunuz. Peki bundan sonra ne yapmanız gerekiyor? Şimdi sıra içeriği kontrol altına almaya geldi. Yeni algoritmalar ile birlikte ziyaretçi odaklı çalışan Google, kullanıcısına kaliteli sonuçlar vermek istiyor. Bu yüzden de artık doğallık ile birlikte içerik de önemli bir yere sahip olmaya başladı. Aynı şekilde içeriklerinizi Webmaster Tools ile yönetim altına alabilirsiniz. Bu şekilde Google indexlerinizin durumunu kontrol edebilir ve ona göre çalışma düzeni oluşturabilirsiniz.

Backlink Yapısı ve Doğallık

Üçüncü aşamada dikkat edeceğiniz husus ise backlink altyapınızdır. Yeni algoritmalar ile birlikte backlink altyapısının düzenine değinen Google yetkilileri, doğal bağlantılar ile oluşturulmuş bir site talep ettiklerini söylüyorlar. Bu da spambacklinkler ile oluşturulmuş sitelerin temizlemeye gitmesini şart koşuyor. Eğer sizin de sağlıksız backlinkleriniz var ise Webmaster Tools’ta yer alan Link Reddetme kısmından bu linkleri rahatlıkla reddedebilirsiniz.

SEO İşlemlerinde Strateji

SEO çalışmalarınızı bir plan dahilinde yapmanız da dikkat edilmesi gerekenlerde son basamağı oluşturmaktadır. Plansız bir işten alınan verimin, planlı bir işe göre ne kadar fark yarattığını günlük hayatımızdan biliyoruz. Aynı durum arama motorlarında yükselmek isteyenler için de geçerlidir. Planlı olarak işleyen bir altyapı ile oluşturulan sitelerin Google veya diğer arama motorlarında yükselme ihtimali yüksektir. Tanıtım yazısı çalışma disiplininizden, aylık aldığınız link sayısına kadar pek çok hususa dikkat etmeniz gerekir.