Web sitesi projelerinde Google’da belirlenen hedef kelimeler hayati önem taşıyor. Google’da belirli bir sıralamayı elde etmek bilinirlik ve ziyaretçi akışı açısından çok önemli. Bu nedenle web siteleri için bir anahtar kelime belirleyerek bunun üzerinde geliştirme yapılıyor. Ancak bazı projelerin birden fazla anahtar kelimesi olabiliyor. Böylesi durumlarda da “Birden fazla anahtar kelimede nasıl yükselirim?” gibi sorular ortaya çıkıyor. Bu yazımızda sizlere “tek site birden fazla anahtar kelime” kavramını incelemek istiyoruz.

Google Yapısı ve Tek Sayfa, Tek Kelime

Google artık spam yaratan siteleri bünyesinden temizlemeye ve alt sıralara düşürmeye başladı. Bir sitenin spam yaptığını algıladığı anda o siteye SandBox gibi belirli cezalar uygulayarak sıralamalarda yükselmesini engelliyor. Her zaman kullanıcı dostu ve temiz içerik içeriği destekleyen Google böyle siteleri ön plana çıkarıyor. Bu nedenle spam yaratacak SEO işlemleri yerine kullanıcı dostu ve temiz içerik stratejisi kullanarak ilerlemeniz bir adım öne çıkaracaktır.

Google yaptığı algoritma güncellemeleri ile birlikte bir sayfadan çıkan birden fazla anahtar kelime durumunu spam olarak görmeye başladı. Yani eskiden olduğu gibi ana sayfadan üç adet anahtar kelime çıkmak ve bunlarda yükselmek tarih oldu. Yapılan güncellemeler ile birlikte “tek sayfa, tek kelime” devri başladı. Buyrun bu kavramı detaylıca inceleyelim.

Birden Fazla Kelime Çıkışı Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu işin mantığını oturtmak gerekiyor. Ana anahtar kelimenizi ana sayfadan, diğer kelimeleri ise alt sayfalardan çıkmak çok daha mantıklı olacaktır. Google’ın sizden istediği de tam olarak bu.

Uygulamalı örnek vermek gerekirse;

 1. kelime: Site Destek
 2. kelime: SEO Stratejileri
 3. kelime: Dijital Pazarlama

Sitemizin alan adı “www.sitedestek.net

Böyle bir durumda uygulanacak işlem alan adımıza en yakın veya birebir olan kelimeyi ana sayfadan çıkmak olacaktır. Diğer anahtar kelimeleri de alt sayfalardan doğru çıkışlar ile destekleyerek yükseleceksiniz. Yapılacak çıkışlar ve sayfa yapıları şu şekilde olacaktır.

 1. kelime: www.sitedestek.net
 2. kelime: www.sitedestek.net/seo-stratejileri
 3. kelime: www.sitedestek.net/dijital-pazarlama-yontemleri

Bu şekilde 3 farklı kelime seçmiş ve tüm bu kelimelerin çıkışlarını doğru şekilde yapmış olduk. Böylece 3 farklı kelimede tamamen bağımsız olarak sitemizi geliştirebiliriz. Dikkat edilmesi gereken bir nokta oluşturulan alt sayfaların URL yapısında anahtar kelime kesinlikle geçmelidir. Yukarıda uygulaması görülen örnekteki gibi URL’de anahtar kelime kullanmak gelişim açısından çok önemlidir.

Anahtar kelimelerimizde yükselmek için site içerisinde yapmamız gerekeni öğrendik. Diğer bir soru ise “Bu anahtar kelimelerin Google sıralamasını arttırmak için neler yapmalıyız?” olacaktır. Bunun birden fazla stratejisi ve yöntemi bulunuyor. Fakat bu yazımda sizlere şuanda Google üzerinde en temel strateji olan “Tanıtım Yazısı“nı işlemek istiyorum.

Anahtar Kelime Yükselişi ve Tanıtım Yazısı

Google yaptığı algoritma güncellemeleri ile birlikte kullanıcının faydası için çalışıyor. Son yaptığı güncellemeler ile birliktede tanıtım yazılarına önem vermeye başladı. Tanıtım yazısı Google gözünde siteniz için bir tavsiye niteliği taşıyor. Yani bir sitenin sizin hakkınızda bir yazı yazması veya yazdığı bir yazıdan sizin sitenize link çıkışı sağlaması o sitenin sizi tavsiye ettiği anlamına geliyor. Sizi tavsiye eden sitenin de otoriter ve sizin alanınızda bir site olduğunu varsayarsak Google gözünde kaliteli bir site kavramı oluşuyor.

Tanıtım Yazısı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Birebir uyumluluk en önemli kriterdir. Yukarıda bahsettiğim gibi tavsiye niteliği taşıyan bir olgu olması sebebiyle sizin sektörünüzden birinin sizi tavsiye etmesi daha faydalı olur. Bunu bir doktorun diğer doktoru tavsiye etmesi olarak düşünebilirsiniz.
 • Tanıtım yazısı aldığınız sitelerde çok fazla link çıkışı olmasın. Sizden önce ve sizden sonra satılan linkler sizi de etkileyebilir. Link çöplüğüne dönmüş sitelerden alım yapmak yarardan çok zarar getirecektir.
 • Alım yapacağınız sitenin veri faktörlerine mutlaka dikkat edin. Bir sitenin veri faktörleri o site hakkında birçok soruyu cevaplar. Bu nedenle alım yapmadan önce veri faktörlerini göz önünde bulundurarak fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Şuanda aktif olarak kullanılan ve en önemli veri faktörlerinden olan DA – PA – Spam Score faktörlerini mutlaka göz önünde bulundurun. DA – PA değerleri bir site hakkında pek çok ipucu verir. Ayrıca Spam Score 2 üzerindeki sitelerden alım yapmanız önerilmez. DA ve PA hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için Domain Authority (DA) Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Aldığınız tanıtım yazısından sitenize çıkılan link sayısı 2 – 3 olmalıdır. “Ne kadar çok link o kadar fayda” tamamen bir yanılgıdır. Bu sayıyı aşan link çıkışları siteniz için spam riski yaratabilir.
 • Özgünlük ve güncellik çok önemlidir. Alım yapacağınız sitenin özgün olduğundan ve sürekli güncellenen bir site olduğundan emin olun. Dediğim gibi Google kullanıcı dostu site sever ve bu özgünlük ile doğrudan bağlantılıdır.

Google’ın şuandaki algoritmasını sizlere tek bir kelime ile anlatmam gerekseydi “Aldığınız tanıtım yazısı ne kadar kaliteliyse anında faydasını, ne kadar kalitesizse anında zararını göreceksiniz.” Yani bu cümlenin açıklaması artık Google’da işler o kadar hızlı değişiyor ki herşeyi belirli stratejiler ve planlar doğrultusunda yapmalısınız. Aksi taktirde başarılı olmanız şans olacaktır.

İçerik Özeti

Bu yazımızda sizlere birden fazla kelime çıkışını nasıl yapacağınızı ve tanıtım yazısı ile bu kelimeleri nasıl destekleyeceğinizi inceledik. Birden fazla kelime çıkışı yapacağımız zaman mutlaka alt sayfalardan destek almak gerektiğini, tek bir sayfadan birden çok kelime çıkmanın spam yaratacağını öğrendik. Alt sayfalardan yapacağımız kelime çıkışlarında sayfa URL yapısında kullanacağımız kelimenin geçmesinin yükselişe doğrudan fayda sağlayacağını gördük. Sitemizin anahtar kelimelerini tanıtım yazıları ile destekleyebileceğimizi ve tanıtım yazılarının güncel algoritma ile birlikte tavsiye niteliği taşıdığını söyledik. Kaliteli bir tanıtım yazısı almak için gerekli kriterleri listeledik.