Her gün veya belli aralıklar ile sitelerimize backlinkler almaktayız. Bunun için kendimiz çabalayacağımız gibi doğal şekillerde de kullanıcıların sitemize backlink kazandırmasını sağlayabiliriz. Bu konuda yer alan iki çeşit için ayrı ayrı yapılması gerekenler bulunmaktadır. İlk olarak kendi çabalarımızla alınan backlinkler için nasıl bir yol izlememiz gerektiğine değinelim.

Link alımı yaparak SEO çalışmanızı güçlendirmek istiyorsanız öncelikle bu işi düzenli hale getirmelisiniz. Birçok siteden aylık link aldıktan sonra ikinci ay bu linklerin çoğu siliniyorsa, sizin için çok büyük negatif puan anlamına gelmektedir. Bu sebepten dolayı alım yaparken uzun süreli almaya dikkat etmelisiniz. Örneğin 6 ay veya 1 yıllık link alımları sizin için SEO adına oldukça ideal. Alacağınız linklerdeki düzenli alım konusunda diğer bir husus da zamanlamadır. Bunu da örnek ile açıklamakta fayda var. Alacağınız linkleri bir günde yaparsanız sizin için sağlıksız olabilir. Fakat her gün bir veya birkaç siteden link alarak bu işi daha doğal bir şekilde gösterebilirsiniz.

Backlink alımı yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan bir diğeri de anchor kelimelerin çeşitliliğidir. Tek bir kelimeden link almak yerine bu linkleri çeşitlendirerek alım yapmanız size uzun vadede ciddi yararlar sağlayacaktır. Bununla beraber, içeriklerinizin yanına küçük küçük metinler serpiştirmeniz de özellikle footer linkin faydasını katlayabilmektedir. Sitelerden ücretli link alımında gözden kaçırılan bir diğer hususta otorite oluşturmaktadır. Alım yaparken ara ara sitenizin sadece isminden oluşan kelimelerden link almaya çalışın. Bu sayede otorite kurarak Google açısından olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Doğal yollardan backlink almak istiyorsanız ise, yapmanız gereken içeriklerinize özen göstermeniz ve içeriklerinizi tanıtmak olacaktır. Sitenize gelip içeriklerinizi okuyan ziyaretçiler, bu içeriklerden memnun kaldıklarında sosyal ağlarda paylaşmak isterler. Bunun haricinde eğer kendi siteleri var ise bu sitelerde içeriğinizi alıntılar ile yayınlayarak kaynak belirtirler. Bu da size doğal yoldan link sağlamaktadır. Ayrıca başkalarına kaynak oluşturabilecek içerikler üretmeniz ve bu kaynakların sitelerde yer alması da size katkı sağlamaktadır. Örneğin wikipedia’da yer alan makalelerin en altında bulunan kaynak siteler arasında kendi sitenizi görmeniz hem araştırma yapanlar tarafından hem de Google açısından fayda sağlayabilir. (Not: Wikipedia linkleri nofollow olarak göstermektedir. Buna rağmen pek çok otorite wikipedia kaynak linklerinin faydası olduğunu düşünüyor.)