İnternet sitelerinin değer sorguları bazı veri faktörleri üzerinden yapılır. Bu veri faktörleri bir internet sitesini farklı açılardan ele alarak verdiği rakamsal değerler ile sitenin yapısından ipuçları verir. Geçmişten günümüze gelişerek devam eden bu veri faktörleri kimi zaman kendini yeni araçlara bırakır. Bundan 3-4 yıl öncesine kadar Google’ın PageRank aracı kullanılıyor ve web sitelerinin en popüler veri faktörleri arasında yer alıyordu. Google bu aracı sonlandırmak istediğini belirtti ve bu anlamda bir boşluk oluştu. Bunun yerini günümüzde dünyanın en büyük SEO şirketlerinden olan Moz firmasının DA-PA araçları aldı. Çoğu kişi DA-PA araçlarının PageRank sisteminin sonlanması ile birlikte geldiğini düşünüyor fakat bu büyük bir yanılgı. PageRank sisteminin uygulandığı zamanlarda DA-PA değerleri vardı fakat çok fazla kullanılmıyordu. Daha sonra oluşan boşluk ve araçların daha da geliştirilmesi insanları bu veri faktörlerinin gerçekçiliğine itti. Şuanda bir internet sitesi hakkında birçok değeri kıyaslayarak rakamsal bir numara veren bu araç fikir sahibi olmak için önemli rol oynuyor.

Domain Authority (DA) Nedir?

Türkçe karşılığı “Domain Otoritesi” olarak çevirilen DA değeri bir internet sitesinin 100 üzerinden puanlanma derecesidir. Moz alt yapısı 40 farklı faktörde sitenizi sorgulayarak rakamsal bir numara verir. Bu numara sitenizin genel yapısının değerini belirler. Söz konusu bu DA değerleri sitenin SEO alt yapısına ne kadar önem verdiği, ne kadar kaliteli içerikler oluşturduğu gibi birçok alanda sorgulamalar ile belirlenir. Belirli periyotlarla yapılan bu sorgulamalar sonucunda sitenin DA değerleri sürekli olarak güncellenir.

Sitenizi sorguladığınızda çıkan 25 – 30 puanlar canınızı sıkmasın. Dünya çapında 100 puana ulaşabilen şuanda 2 veya 3 adet site bulunuyor. Biraz sabır ve doğru çalışma ile birlikte güzel veri faktörleri elde edebilirsiniz.

DA ve PA Kriterleri Arasındaki Fark Nedir?

Domain Authority (DA) değeri siteyi genel yapıda ele alan ve bir bütün olarak inceleyen veri faktörüdür. Yani sitenizin tüm detaylarını inceler ve ona göre bir puan belirler. Bu değer için önemli olarak sitenizin alt yapısı ve içerik değeridir.

Page Authority (PA) değeri tek bir sayfayı ele alır ve onu puanlar. Adından da anlaşılacağı üzere “sayfa otoritesi”dir. Sitenizde bulunan tek bir sayfanın değerini rakamsal olarak belirler.

Google Gözünde DA – PA Değerleri

Google için bu iki faktörden hangisi daha değerli gibi sorular sürekli soruluyor. Google Domain Authority (DA) değerini esas alır. Yani siteyi tümüyle ele alan ve tüm faktörleri inceleyen değeri temel olarak kabul eder. Yukarıda da bahsettiğim gibi DA makro, PA mikro faktördür. Google’da tek bir sayfa ile değil genel olarak site yapısınla ilgilenen bir oluşumdur. Google kullanıcı dostu içerik sever. Bu nedenle DA değerinin iyi olması Google sıralama faktörlerine etki eden etkenler arasındadır.

DA – PA Nasıl Sorgulanır?

https://analytics.moz.com/pro/link-explorer/home

 1. Yukarıda bulunan linke giriş yapın.
 2. Sorgulama işlemi yapmak için üye olmanız gerekiyor. Üyeliğiniz yoksa öncelikle üye olun.
 3. Link Exporer kısmında bulunan alana site adresinizi yazar sorgulayın.
 4. Çıkan sonuçlarda Domain Authority (DA) değerinizi görüntüleyeceksiniz.
 5. DA – PA değerinizi ortak görüntülemek için sol menüde bulunan “Inbound Links” kısmına tıklayın.

Domain Authority (DA) Değeri Nasıl Arttırılır?

 • Domain Kayıt Süresi

Domain kayıt süresinin DA değerini etkilediği kanıtlandı. Alan adınızı 1 yıllık yerine 3-4 yıl olarak kayıt ettiğiniz zaman DA değerinizde daha yüksek bir artış yakalayabilirsiniz. Bunun nedeni Moz algoritmasının sitenizin kısa soluklu değilde uzun soluklu bir proje olduğuna inanmasıdır. Bu şekilde çok daha kapsamlı bir site kuracağınız ve uzun yıllar yayında kalacağınız izlenimini vermiş olursunuz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi 40 farklı veri faktörü sorgusundan bir tanesi budur.

 • DA Değeri Yüksek Kaliteli Siteler ile Çalışın

DA değeri yüksek otoriter sitelerden tanıtım yazısı ve link satın almak siteniz için faydalı olacaktır. Bilinen üzere tanıtım yazıları tavsiye niteliği taşıyor. DA değeri yüksek ve sizin sektörünüz ile alakalı bir sitenin sizi tavsiye etmesi DA değerinizi etkileyecektir.

 • Site Hızınızı Arttırın

Hızlı internet siteleri her zaman kullanıcı için daha yararlıdır. Moz kriterleri arasında da yer alan bu faktör DA değerinizi etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Site hızınızı olabildiğince arttırmak fayda sağlayacaktır.

 • SEO Uyumlu ve Uygun Alt Yapı

Moz sorgulama kriterleri arasından belkide en önemli faktörler bunlardır. SEO uyumlu alt yapı DA değerinizi etkileyen çok önemli bir kriterdir.

 • Etkin Sosyal Medya Kullanımı

Sitenize paralel olarak etkin sosyal medya kullanımı da kriterler arasında yer alıyor. Sosyal medya çağımızın en önemli platformlarından bir tanesi. Moz kriterleri de bunu dikkate alıyor. Etkin sosyal medya kullanan bir internet sitesi için DA değer sorgulaması daha olumlu etkileniyor.

 • İç Linklemeler

Yazı içlerinde kullanılan iç linklemeler ve okuyucuyu yönlendirecek farklı konular DA değeri açısından olumlu sonuç veriyor. Yazı içlerinde oluşturduğunuz alakalı başka sayfalara linkler kullanıcı dostu olarak algılanarak değerlendiriliyor.

İçerik Özeti

Bu yazımıda ele aldığımız DA – PA konusunu özetlemek gerekirse, Domain Authority (DA) değeri siteyi temel olarak ele alan genel bir değer, Page Authority (PA) tek bir sayfayı ele alan bir değer olarak görülüyor. Arama motorlarının esas kabul ettiği ve sıralama faktörlerine etki eden değerin DA olduğunu görüyoruz. Bu nedenle DA esas değer PA yardımcı değer olarak nitelendirilebilir. Hatırı sayılır DA değerlerine ulaşmak ve başarılı bir proje oluşturmak istiyorsanız SEO alt yapısına uygun bir site oluşturmanız gerekiyor.