Bir web sitesi projesine girmeden önce birkaç adımın düşünülüp tartılması gerekmektedir. Bu adımlardan birisi de domaine karar vermektir. Bir projeye başlamadan önce onun genel hatları ile taslağını oluştururuz. Ardından çalışmalarımıza başlarız. Site açmak için ise öncelikle bir alan adına ve sunucuya ihtiyacımız vardır. Burada belirlediğimiz alan adı ise bize uzun yıllar boyunca hizmet vereceği ve projemizin imajı niteliğinde olacağı için oldukça önem arz etmektedir.

Alan Adı ve Alakalı İçerik

Arama motorlarında üst sıralara gelmeyi hedeflerinin başına koyan bir kullanıcı, bu konuda seçeceği domaine de önem göstermelidir. Bunu küçük küçük örnekler ile açıklayalım. Öncelikle kötü bir alan adının nasıl olacağından bahsedelim. İnternet üzerinden bir site açmaya karar verdiniz ve sitenizin kategorisini “Yatak Modelleri” olarak belirlediniz. Ardından alan adı almayı düşünüyorsunuz ve uzun süreden beri aklınızda mehmetinsitesi.com alan adını (Mehmet sizin isminiz oluyor) almak var. Ve siz de bu düşünce ile mehmetinsitesi.com u satın alıyorsunuz. Sitenizin içeriğine geçtiğimiz zaman ise yatak modelleri ile ilgili yazılar görüyoruz. İşte burada büyük bir hata yapmış oluyoruz.

Alan Adında Birebir Uyum

Öncelikle, domain belirlerken kesinlikle sitenizle bağlantılı isimler tercih etmeye çalışın. “Yatak Modelleri” ile ilgili bir site açacak iseniz yatagimindosegi.com, yatagimnasilolsaacaba.com bu alan adları bile işinizi rahatlıkla görecektir. Tabi bu kadar da abartmamak gerekir. Jenerik veya anahtar kelimeniz üzerine yoğunlaşabilirsiniz. “yatak” “yatakmodelleri” “yatakmodeli” bu gibi alan adları sizin için oldukça idealdir. Fakat rekabetin yüksek olduğu alanlarda bu tarz domainleri bulmak da güçleşmektedir.

Marka Olacak Alan Adı Seçin

Alan adımızı olabildiğince kısa tutmaya çalışmalıyız. Nitekim, Google yavaş yavaş doğallığı ön plana çıkarırken otoriter sitelere de önem göstermektedir. “2018yatakmodelleriburda” şeklinde bir alan adı hem kullanıcıyı sizden uzaklaştırır hem de Google gözünde negatif bir puan verir. Ayrıca belirttiğimiz üzere otoriter olmaya özen gösterin. Bu konuda da örnek gösterecek isek, “bolumsonucanavari” ve “turunculevye” gibi alan adlarını kendi kategorilerinde üst sıralarda görmekteyiz. Bunun sebebi ise otoriter olmaktan geçiyor. Alan adlarına baktığımız zaman kendi kategorilerini yansıtan ve kullanıcının aklında kalan alan adları seçilmiş durumda.

Alan Adı Uzantısı ve Etkisi

Bir projeye başlamadan önce alan adınızı nasıl seçeceğinizi anlattık. Fakat alan adları bir defa alındığından dolayı aradığımız kelimelerde alan adlarını bazen bulamayabiliriz. Böylesi durumlarda farklı uzantılar dikkatimizi çeker. Bildiğiniz üzere internet dünyasında birden fazla alan adı uzantısı bulunuyor. Fakat bu uzantılardan en çok tercih edilenler .com .net ve .org uzatılarıdır. Bu uzantılar dışında kalan kısımda kullanılabilir fakat domain uzantısı otoriterlik açısından önem arz eder. Hem kullanıcı hemde arama motorları açısından domain uzantısı önemlidir. İnternet kullanıcılarının yüzde 90’ı bu üç uzantıyı bilir ve bunlar haricindeki uzantılar kullanıcılara garip gelecektir.

Alan Adı Uzantısı ve SEO

Yukarıda bahsettiğim gibi alan adı uzantıları arama motorları içinde önemlidir. Her zaman söylediğimiz gibi Google kullanıcıya hitap etmeyi amaçlar ve siteleride buna göre kriterlendirir. Buna yönelik olarak birincil alan adı uzantıları kullanmanız arama motorları açısından daha faydalı olacaktır. Fakat bu başka alan adı uzantısı kullanırsanız yükselemezsiniz demek değildir. Fakat  .com .net ve .org gibi birincil alan adı uzantıları kullanmanız projeniz için daha faydalı olacaktır.