Tanıtım yazısı, B sitesinden A sitesine alınan bir nevi referans yazısıdır. Son zamanlarda SEO dünyasında en çok kullanılan yöntemlerden biri de budur. Tanıtım yazısı, sadece e-ticaret sitelerine alınan bir şey değildir. Tüm blog, haber, teknoloji ve daha aklınıza gelebilecek bütün alanlarda alınabilen ya da alınması gereken bir hizmettir. Ancak e-ticaret siteleri dışında kalan diğer tüm sitelerde sabit standartlar çerçevesinde tanıtım yazısı alınır. Yazılan yazıda belirtilen anahtar kelimelerden biri sitenin ana sayfasına, biri kategoriye diğeri ise herhangi bir yazıya verilir. Mesela bir

“film sitesi” ele alındığında bu şöyle yapılır. İlk anahtar kelimeye ana sayfa linki verilir, ikinci anahtar kelimeye film kategorisi, üçüncü anahtar kelimeye ise dönemin en popüler filmine link verilir. Bu anlatım aynı zamanda değiştirilerek diğer kategorilerde hizmet veren sitelerde de kullanılabilir.

Peki, E-ticaret sitesine tanıtım yazısında nasıl link verilir?

Her e-ticaret sitesi sahibi, haftanın veya günün en popüler ürününü mutlaka inceler. Mesela yaz sezonunda bir bayan giyim sitesinde en çok aranan ürünler, abiye modelleri ve tunik modelleridir. Düğün sezonu ve havaların sıcak olması en büyük neden olarak görülür. Böyle bir e-ticaret sitesine tanıtım yazısı alınırken, dikkat edilmesi gereken şey, öncelikle örnekte verdiğimiz abiye modelleri ve tunik modelleri anahtar kelimelerinin geçtiği bir tanıtım yazısı yazması olacaktır. Linkler verilirken de, yine standart olarak ilk anahtar kelimeyi ana sayfaya, ikincisini abiye modelleri kategorisine, üçüncüsünü ise en çok beğenilen abiye modeline vermesi gerekiyor. Ya da tunik modeli için tanıtım yazısı yazdıracaksa da yine aynı mantıkla gitmelidir.

E-ticaret siteleri için ne kadar zaman aralıklarında tanıtım yazısı alınır?

Aslında bu soruya kesin olarak bir yanıt vermek doğru olmaz. Ancak sitenin yaşına, popülerliğine ve ziyaretçi sayısına bağlı olarak bir hesaplama yapılır ve buna göre zaman aralıkları belirlenerek bu aralıklarda tanıtım yazısı almak en mantıklısıdır. Yine son olarak “Tanıtım yazısı zamanı, ürünün popüler olduğu zamanlarda da alınabilir” demek yerinde olacaktır.