Sosyal imleme, arama motorlarının son zamanlarında üzerinde en çok durdukları konulardan biridir. Hayatımızın her alanına yayılmaya başlayan sosyal medya, ticari anlamda da en çok işe yarayan alanlardan biri haline gelmiştir. Her web sitesinin kendi takipçilerinin olduğu bir Facebook, twitter, Google Plus, İnstagram ve diğer sayfaları vardır. Ancak, sosyal medya sitelerini siteniz için kullanırken mantıklı bir şekilde kullanmanız, sitenizin daha ileriye taşınmasını sağlayacaktır. Elbette herkes bir şekilde site linklerini paylaşarak, konu linklerini imleterek bir şekilde sosyal medyada adından daha fazla söz ettirip, sitesine ziyaretçi çekebilir. Ancak bir sayfanın daha çok takip edilmesi ve paylaşılan yazıların ya da linklerin daha çok rağbet görmesini sağlamak adına bazı detaylar hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu açıklamayı aşağıda bir e-ticaret sitesinde nasıl yapacağınız ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

E-ticaret sitesi için sosyal imleme nasıl olmalıdır?

Öncelikle her sosyal medya sayfasının dikkat çekmesini sağlamak için sürekli online olup, paylaşım yapılması gerekiyor. Sürekli link paylaşılan bir Facebook sayfası, bir süreden sonra takip edilmez. Çünkü bu, takipçilerin sıkılmasına neden olur. Ancak makul ölçüde farklı paylaşımlar yaparak, arada kendi sitenizin linklerini paylaşmanız, daha çok dikkat çeker ve sayfa takipçileriniz sitenizi ziyaret ederler. E-ticaret sitesinde sattığınız bir ürünün paylaşımını yapacağınız zaman dikkat etmeniz gereken şey, ürün hakkında detaylı bilgi vermemeniz olması gerekiyor. Mesela bir Abiye modeli paylaşımı yapacaksanız, abiye modeli ile ilgili kısıtlı görseller ve kısıtlı bilgiler vererek, dikkat çekici bir başlıkla sayfa hayranlarınızın sitenize giriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda anlattıklarımız bir e-ticaret sitesini sosyal medyada duyurma ile alakalıydı. Ancak bunun yanında sosyal medyayı kullanma konusunda da bilinmesi gereken bazı bilgiler vardır. Bunlardan en önemlisi, sayfanızı sürekli takip etmenizdir. Gelen mesajlara cevap vermeniz, sayfa takipçilerinizin ilgisini çekecek paylaşımlar yapmanız, sürekli diyalog halinde olmanız sayfanızın yükselmesi adına faydalı girişim olacaktır. Tüm bu detaylara dikkat ettiğinizde, sayfanızın ilerlemesini görebilir, sitenizin indekslerinin arttığını görebilir ve en önemlisi de satışlarda daha yüksek rakamlara ulaştığınızı göreceksiniz.