Arama motorlarında yükselmek için her konuda titiz davranmak gerekir. Bu titizliği tasarım konusunda da göstermeye çalışmalıyız. SEO uyumlu tasarım kullanmak istediğimiz zaman pek çok önergeye ve yapılandırmaya uymamız gerekiyor. Bu gereklilikleri, WordPress temaları üzerinde analiz edip örnek SEO uyumlu WordPress temalarını tanıtalım.

Öncelikle, bir sitenin temasının belli başlı özelliklerinin bulunması gerekir. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

– Kodlamada hatanın olmamasını ilk sıraya yerleştirebiliriz. Schema.org kurallarına uygun, HTML hatası olmayan ve dinamik bir site her zaman Google için bir sıfır önde olmaktadır.

–   Google yönergelerine uygun bir temanın olması da oldukça önemlidir. Google, ziyaretçisine doğru sonuçlar verebilmek ve botlarını en iyi şekilde entegre edebilmek için sitelerde uyulması gereken tasarımsal yapılandırmalar için önergeler yayınlamaktadır. Bu önergeleri takip ederek, Google’ın seveceği bir tasarıma sahip olabilirsiniz.

– Hızlı bir tema da SEO uyumunda yüksek ölçüde öneme sahiptir. Google botlarının, ziyaretçilerin sitenizi ziyaret ederken başlangıçta geçirdiği bekleme süresi olabildiğince yavaş olmalı.

– Responsive tema özelliğinin bulunması. Temalarda son yıllarda yapılandırma çalışmalarında karşımıza çıkan Responsive özelliği ile sitelerin görünümünü esnek hale getirebilir ve tablet gibi cihazlarda da sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bu özelliklere sahip bir tema arıyorsanız size üç önerimiz bulunmaktadır. Sektörünüze, kafanızdaki tasarım modeline göre bu üç tasarımı inceleyebilirsiniz. Ayrıca, temadaki kod dizininden düzenine kadar pek çok konuyu inceleyerek da kendi temanızı düzenleyebilirsiniz.

Genesis WordPress Teması

İlk temamız Genesis, SEO uyumunda öncü tasarımlar arasında yer almaktadır. Geniş fakat sade bir kod dizinine sahip olan tasarım, genel blog siteleri için vazgeçilmez özelliklere sahiptir. Görünüm olarak da bizlerden tam not almayı başaran tema, SEO Uyumlu WordPress temaları listemizde ilk sırayı almaktadır.

Immunity WordPress Teması

Tasarıma biraz daha görsellik katmak isteyenlerin kullanabileceği Immunity teması, üst menüsü ve son konuların dağılımı ile farklı bir konsept işlemiş durumda. WordPress tasarımı arayanların beğendiği bu tema, SEO uyumlu tasarımlarımız arasında ikinci sırada yer almaktadır.

Sahifa WordPress Teması

Portal, blog tarzı site açmak istiyorsanız bu tema tam da size uygun bir yapıya sahip. Themeforest üzerinden ulaşabileceğiniz temanın pek çok fonksiyonu bulunmaktadır. Sahifa WordPress teması, listemizin üçüncü sırasında yer almaktadır.