WordPress dünyaca ünlü bir blog yazılımıdır. Oldukça fazla bir kullanıcısı bulunmaktadır, bu kadar fazla kullanıcısı olması seo’ya önem vermesi ve kodlamasını ona göre ayarlamasındandır. Gerek kurumsal gerekse blog kuran kişilerin çoğu WordPress yazılımını tercih etmekte.

WordPress sitelerin çoğu google gözünde değer görmekte. Bunun en büyük sebebi WordPress yazılımının açık kaynak kodlu olması ve SEO adına bir çok eklentiye sahip olmasındandır. Her kitleden kullanıcı wordpress yazılımını kolaylıkla kullanmakta çünkü basit ve kolay bir ara yüzü bulunmakta. Biraz kurcalandığı takdirde kolayca çözülüp web sitenizi yönetebilme imkanına sahipsiniz.

WordPress seo’ya büyük derece önem vermektedir. Bunun için geliştirdiği eklentiler sayesinde siteniz google gözünde değer kazanmasına imkan sağlamaktasınız.Seo bakımından en çok kullanılan ve faydası olan all in seo eklentisi sayesinde google’de indexlenen yazınızın özelliklerini belirlemenize ve belirli bir düzene sahip olmasına imkan sağlamaktasınız.

WordPress sadece kişisel kullanıcıların dışında kurumsal bir çok firma kullanmakta. Bunun en büyük sebebi kolay bir yönetim paneline sahip ve seo bakımından istediğiniz ayarları yapmanıza imkan sağlamasındandır.

Worpdress Bir Siteye Yapılması Gerekenler Nelerdir?

WordPress ile kurmuş olduğunuz bir siteye ilk başta düzgün bir Title ve Description girişi yapmalısınız.

Kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirerek paylasımda bulunduğunuz yazıların link uzantısını ve link yapısıyla ilgili ayarları yaparak seoya uygun bir hale getirmelisiniz.

Etiket ayarlarını güncelleyerek google’de index sayınızı artırarak hit olanağınızı yükseltebilirsiniz.

Gelişmiş yorum paneli sayesinde sitenizdeki yorumları düzenleye bilir seo’ya uygun bir şekilde paylaşım yapma imkanına sahipsiniz.

WordPress Siteye Hangi Eklentiler Kurulmalı?

WordPress yazılımının oldukça fazla eklenti kütüphanesi bulunmakta fakat temanızın gereksinim duymadığı eklentileri kullanmanıza pek gerek yok. Fazla eklenti fazla kod demektir. Fazla kod ise sitenizin açılma hızını etkilemektedir. Buda seo bakımından sitenizi etkileyen bir faktördür.Aşağıda paylaşacağım iki eklenti sayesinde bir çok özelliğe sahip olup seo bakımından işinize yarayacak özellikleri bulunmaktadır.

All İn Seo

Sitemap XML

All in seo eklentisi sayesinde sitenizin başlığını, açıklamasını ve etiketlerini düzenleyebilirsiniz. Yazı içindeki all in seo özelliği sayesinde google’da indexlenecek olan konunuzun özelliklerini belirlemenize yaramktadır.

Sitemap XML eklentisi sayesin de sitenizde bulunan içeriklerin hızlı erişim linkleri paylaşılmaktadır. Google botları buna büyük önem göstermekte.