Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın iki yolu vardır. Bu yollardan ilki Arama motoru optimizasyonunu en iyi şekilde yaparak üst sıralara gelmektedir. İkinci yol ise Google’ın servisi olan Adwords’e reklam vermektir. Bu iki yolun kendine göre artıları bulunmaktadır. Başlığımız üzerinden bu artılara değinelim.

SEO, yani arama motorlarında üst sıralara çıkmak veya Google önergelerine uygun site hazırlamak özellikle ciddi kelimelerde yüksek yatırımlar gerektirmektedir. Örneğin, “Film izle” kelimesi veya “sohbet” kelimesi için ilk sıralara yerleşmek adına binlerce liranın gözden çıkarılması gerekir. Tabi, kendi kendini işletebilen SEO uzmanları küçük çapta link alımlarının dışında masrafa gerek duymazlar. Fakat genel anlamı ile bu tarz kelimelerde üst sıralar için yüksek bütçeler şarttır. Üst sıralara yerleşildiği zaman, gelen Anti SEO çalışmalarına da hızlı bir şekilde cevap verilmesi gerekir. Bununla beraber, yapılan SEO faaliyetlerinin azalmaması, aynı hızla devam etmesi de önemlidir. Fakat, buna rağmen gelen yeni algoritmalar yerinizi tam olarak kestirmenize imkan tanımıyor. Uzun uğraşlar ile yapılandırdığınız siteler bir günde “-60” cezası yerken, hiç uğraşılmayan siteler ilk sayfalara yerleşebiliyor. Buna rağmen, doğal yollar ile oluşturulmuş SEO faaliyetleri ise web sitelerine kalıcı şekilde etki yaratmaktadır.

Adwords ise sizi vereceğiniz bütçeye, tık başına maliyete göre üst sıralara yerleştirmektedir. Bunun yanında Adsense kullanıcılarının sitelerinde de reklamlarınız çıkabiliyor. Fakat, Google Adwords reklam politikası haricindeki siteleriniz için bu şekilde bir çalışma yapabilmeniz mümkün değil. Eğer, reklamlarınız politikalara uygun ise düzenli olarak ayıracağınız bütçe ile üst sıralarda yer alabilirsiniz. SEO konusunda olduğu gibi burada da rekabet ön plana çıkıyor. Örnek vermek gerekirse, bir alışveriş sitesi olarak “alışveriş sitesi” kelimesine vereceğiniz tık başına maliyet bütçenizi aşacak derecelere gelebiliyor. Aynı şekilde yüzlerce rekabeti fazla olan anahtar kelime sıralayabiliriz. Bu durum da Adwords kullanımını masraflı bir hale getiriyor.

SEO ile Adwords karşılaştırması yapıldığında ise, bilinmelidir ki SEO yapılacak çalışmaya göre size kalıcı yer sağlayabilirken, Adwords ise vereceğiniz miktara göre sizi üst sıralara yerleştirmektedir.