İnternet dünyası ve web sitelerini göz önüne getirdiğimizde görseller sürekli kullanılan bir kitle iletişim aracı halinde. Sitelerimize girdiğimiz içerikler arasında, kullandığımız tasarımlarda ve birçok alanda resimleri kullanıyoruz. Kulandığımız resimlerin tasarım ve görsellik açısından çok önemli olduğunu biliyoruz, fakat SEO açısından önemini hiç düşündünüz mü?

Google Sonuçları ve Görsellerin Önemi

Bugün yapılan araştırmaların sonuçlarına baktığımızda yapılan Google aramalarının 3 tanesinden 1 tanesin görsellere yönelik olduğu görülüyor. Yani Google üzerinden araştırma yapan 3 kişiden 1 tanesi arama sonuçlarına bakmadan görsellere giriş yapıyor. Doğru görsel stratejisi kullanıldığında 1/3 ziyaretçi kazanç sağlamış oluyoruz.

Google görsel kullanımını örneklerle açıklamak gerekirse örneğin bir kişi Google’a “Çalışma Masası Modelleri” yazarak arama yapıyor. Bu aramayı yapan kişinin bir çalışma masası aradığı ortada. Bu aramayı yaptıktan sonra arama sonuçlarından tek tek siteleri gezmek yerine görsellere giriş yaparak tüm çalışma masası modellerini görseller halinde listeliyor. Böylece tek tek site gezerek zaman kaybetmek yerine buradan hızlı bir şekilde tüm modellere göz atıyor. Beğendiği bir model olduğunda ise görselin üzerine tıklayarak ilgili siteye giriş yapıyor.

Google Arama Sonuçları Görsel Stratejisi

Google tüm bunlara ek olarak yapılan bazı aramalarda haber sonuçları içerisinde de görselleri ön plana çıkarıyor. Google güncel algoritması ile birlikte arama sonuçlarını yakından takip ederek yukarıda bahsettiğim gibi hangi aramalarda görsellerin incelendiğini belirliyor. Bu şekilde yapılan aramalarda normal arama sonuçlarının en başında görselleri listeliyor. Kullanıcılara kolaylık sağlamak için yapılan bu işlem site sahipleri için çok önemli bir strateji. Doğru kullanıldığı zaman hatırı sayılır ziyaretçi sayıları ve Google sıralaması getirecek bir faktör

Google Görseller Sıralamasında Ön Plana Nasıl Çıkılır?

Google görsellerine ne kadar önemli olduğunu ve kullanıldığında ne gibi artılar getireceğini öğrenmiş olduk. Fakat bu görsel sıralamasında da normal arama sonuçlarında olduğu gibi rakipleriniz olacak. Bu rakiplerin önüne geçerek üst sıralarda listelenmek en önemli kriter. Bunu sağlamak için siteniz içerisinde görsel optimizasyonunu doğru biçimde yapmalısınız. Oldukça basit bir işlem olan görsel optimizasyonu birkaç adım ile birlikte sağlanabilir. Doğru yapıldığında güzel geri dönüşler bırakacaktır.

Google Görsel Optimizasyonu

Aşağıda bulunan adımları doğru biçimde yaptığınız taktirde güzel bir görsel optimizasyonu sağlayacaksınız.

  • Görsel Adı (.jpg .png)

Anahtar kelime kavramı Google görsel sıralaması içinde geçerli. Hedef kelimeleri görsel isimlerinde doğru biçimde kullanmalısınız. Yazının en başında bahsettiğim “çalışma masası modelleri” araması yapan bir kişi için görüntülenen sonuçlar “calisma-masasi-modelleri.png” gibi görseller olacaktır. Google görsel ismine göre sıralama faktörü uygular.

  • Alt Etiket Kullanın

Görsellerinize alt etiket eklemekten kaçınmayın. Görsel adında olduğu gibi Google alt etiketleri de önemsemektedir. Yardımcı anahtar kelimeleri alt etiketlerde kullanabilirsiniz. Verdiğimiz örnekteki gibi ana anahtar kelime “calisma-masasi-modelleri.png” olarak kullanıldıysa alt etiketi de “ucuz-calisma-masasi-modelleri.png” olarak kullanabilirsiniz. Böylece “Ucuz çalışma masası modelleri” kelimesinde de sıralamada yükselme şansınız oluşacaktır.

  • Sayfa Başlığı ve Görsel Uyumu

Google görsel sıralamarında ilgili görselin bulunduğu sayfayı da kontrol eder. Görsel ile sayfa başlığı ve içeriği birebir uyumlu olmalıdır.

  • Görsel Sayısı

Görsel sayısı da iyi bir optimizasyon için önemlidir. Aynı sayfada bulunan görsel sayısı kaliteli bir optimizasyonun oluşturulması için 1 – 4 aralığında olmalıdır. Fazla görselin tabiki de bir zararı olmayacaktır fakat bu sayı aralığında çok daha verimli sonuçlar elde edilmektedir.

  • Görsel Yapısı ve En Boy Oranı

Bir arama yaparak görsellere girdiğiniz zaman listelenen sonuçlarda en yukarıda düzgün ve kaliteli görselleri görürsünüz. Google buna çok önem veriyor. Görüntü olarak kaliteli ve en boy oranı tutarlı görseller daha kıymetlidir. Çok fazla yatay veya çok fazla dikey görüntüler kullanıcı zevkine hitap etmediğinden dolayı daha alt sıralara yerleştirilir. Buna önem vermeniz üst sıralarda yer almanız için önemlidir.

  • Görsel ve Keywords Uyumu

Biraz esrarengiz gelebilir fakat Google gelişen algoritması ile birlikte görsel ile kullanılan anahtar kelimeyi inceliyor. Yani kullandığınız resim ile birlikte resim adı birbirine uyumlu olmalıdır. Yoksa bu görsel sonuçlarda listelenmeyecektir.

  • Görsellerde Dikkat Çekici Yapı

Google görsellerin tıklanma oranını ölçerek kullanıcılar tarafından ilgi gören görselleri yukarıda taşıyor. Bunu sağlamak için de kullanıcıyı tıklamaya yöneltecek şekilde görselleri kullanabilirsiniz. Dikkat çekici biçimde hazırlanan görseller kullanıcıda merak oluşturur ve onu tıklamaya iter. Tıklandıkça daha üst sıralara çıkacaksınız.

Google Görsellerde Özgünlük Gerekli mi?

Bildiğiniz üzere Google özgün ve kaliteli içerikler istiyor. Kopya içerikler hakkında bazı cezalar uygulayarak ön plana çıkartmıyor. Fakat görseller açısından böyle bir durum yok. Görsellerde herhangi bir özgünlük aranmıyor. Görsel sahibi ile herhangi bir telif sıkıntısı yaşamayacağınızı düşünüyorsanız rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İçerik Özeti

Bu yazımızda Google görsellerin SEO açısından önemini ve sağlayacağı ziyaretçi potansiyelini gördük. Google aramalarının 1/3 oranıda görsellere yönelik olduğunu ve kullanıcıların görselleri ne şekilde kullandığını çözümledik. Böylece Google görsel aramalarından ziyaretçi sağlanabileceğini ve hatırı sayılır getiri elde edileceğini anlattık. Bunlara ek olarak Google görsel sıralamasında üst sıralarda yer alabilmek için kullanılacak stratejileri ve iyi bir görsel optimizasyonu için kriterleri detaylıca inceledik.