Web sitelerimiz Google’da ne kadar güzel yerlere gelirse projemizin kapasitesi o kadar artmış demektir. Bunun için Google’da gelişme sağlamak ve güzel sıralarda bulunmak bizler için önemlidir. Bunu sağlamak için birçok strateji bulunuyor. Bunlarda bir tanesi de Google’da hızlı index almak ve rakiplerimizin önüne geçmek. Girdiğimiz içerikler ne kadar hızlı index alıyorsa Google bizi o kadar önemsiyor demektir. Bu yazımda sizlere Google’da hızlı index almak için izleyeceğiniz doğal yöntemleri anlatmak istiyorum.

SiteMap Oluşturun ve Search Console Kayıt Olun

Siteniz için oluşturduğunuz .XML formatındaki sitemap dosyaları arama motorları için bir yönlendirici niteliğindedir. Sitenizde bulunan tüm sayfa ve içeriklerin yer aldığı sitemap dosyaları arama motorlarının sayfalarınızı ne sıklıkla ziyaret edeceği gibi bilgilerde sağlar. Ayrıca arama motorları için ulaşım kolaylığı sağlayan sitemap dosyaları hızlı index alabilmek için en gerekli kriterlerde biridir.

Sitemap oluşturduktan sonra bunu mutlaka Search Console yani Google Webmaster Tools kayıt etmeniz gerekir. Sitemap dosyanızı Google Webmaster Tools kayıt ettikten sonra Google için çok daha bilinir bir site haline geleceksiniz.

Google Analytics ve Hızlı İndex

Google analytics kullanımı ziyaretçi takibi için önemlidir. Fakat “bunun gibi birçok analiz aracı var neden illaki Google Analytics kullanmamız gerekiyor?” diyebilirsiniz. Bunun sebebi Google’ın siteleri Google Analytics ile de takip etmesidir. Bu nedenle analytics kullanımı hızlı index açısından size olumlu dönüş sağlayacaktır.

Google Gibi Getir Kullanımı

Google Webmaster Araçlarında yer alan “Google Gibi Getir” aslında sitenizin Google botları tarafından nasıl göründüğünü test etmeniz için tasarlanan bir araç. Fakat bu kısma eklenen URL’ler hemen index alabiliyor. Bu kısma URL ekledikten sonra eklenen URL kısmının yanında “dizine ekleme isteği” butonu çıkıyor. Bu butona tıkladığınızda söz konusu sayfaya Google botlarını yönlendirerek anında index imkanı tanıyor. Sayfalarınızı hızlı indexletmek için bu aracı kullanabilirsiniz.

Site İçesinde Hızlı İndex Alma Yöntemleri

Hızlı index almak ve site değerinizi arttırmak için aşağıda gördüğünüz yöntemleri mutlaka uygulamanız gerekiyor. Güçlü bir optimizasyon için olmazsa olmaz kriterler olan bu maddeler uygulandığı taktirde siteniz için büyük fayda sağlayacaktır.

  • Düzenli İçerik Girin

Öncelikle benimsemeniz gereken temel mantık “Google kullanıcı için faydalı olanı sever” olmalıdır. Bu düşünce ile hareket ettiğiniz sürece başarı kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle Google sürekli güncel olan yani takipçisine değer veren siteleri sever. Sizde Google’da başarılı olmak ve daha hızlı index almak istiyorsanız sitenize düzenli içerik girmeli ve Google’ın dikkatini çekmelisiniz. Toplu içerik girişlerinden kaçınmalı ve zamana yayarak yayın yapmalısınız. Bu izleyeceğiniz ilk adım olacak.

  • Site Hızınız Çok Önemli

Yukarıda bahsettiğim gibi Google için kullanıcı deneyimi önemli. Hızı stabil olmayan ve çok yavaş açılan sayfalar Google için çöptür. Böyle sayfalar kalitesiz olarak nitelendirilir ve faydasız görünür. Site hızınızı olabildiğince arttırmalı ve hızlı yüklenen sayfalar oluşturmalısınız. Böylece sayfalarınız Google için çok daha değerli olacak.

  • Sosyal Medya Kullanın

Sosyal medya günümüzde en etkili kitle iletişim araçlarından. Öyle ki insanların haricinde arama motorları bile sosyal mecraları takip ediyor. Sosyal medyada etkin bir site arama motorları içinde kolay takip edilebilir bir hal alıyor. Bu nedenle sitenize sosyal medya hesapları oluşturarak sosyal mecralarda aktif olun. Yaptığınız her yayını sosyal medya hesaplarından da paylaşın. İndex hızınızı önemli derecede arttıracaktır.

  • Mobil Uyumlu Olun

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgisayarlardan daha fazla akıllı telefonlar kullanılmaya başlandı. İnternet kullanıcılarının büyük bir bölümü akıllı telefonlar ile web gezintisi yapıyor. Bu nedenle mobil uyumlu sitelerde arama motorları için olmazsa olmaz kriter durumuna dönüştü. Google artık web sitelerinin mobil uyumlu olup olmadığını da kontrol ediyor. Bu nedenle sitenizi mobil uyumlu bir hale dönüştürmek size önemli bir katkı sağlayacaktır.

  • SEO Eklentileri ve Yardımcılarını Kullanın

WordPress gibi hazır blog sistemlerinde olan Yoast SEO vb. eklentileri kullanın. Bu eklentiler arama motorları açısından önemli kriterleri optimize ederek site değerinizi arttırır.

  • Linkler ve Tanıtım Yazıları

Tanıtım yazısı ve backlinkler de index hızınıza faydalı olabilir. Aldığınız kaliteli linkler arama motorlarını sitenize yönlendirerek bilinirlik sağlar. Bu nedenle sektörünüz ile alakalı linkler ile site değerinizi arttırabilirsiniz.