Teknoloji  devi  Google’ın sosyal medyada kendine yer bulması için piyasaya sürdüğü Google Plus, nitekim çok fazla talep almamasın rağmen gündemdeki sosyal ağ servislerinden birisi olmayı başarmıştır. Sosyal medya konusunda ilk sıralara yerleştirdiğimiz Google + bize kimi zaman ürün tanıtımında kimi zaman da arama motorlarında ki özellikle Google arama motorunda yükselmek adına büyük katkılar sağlamaktadır.

Google + Profili ve Arama Sonucu İlişkisi

Google’ın oluşturduğu Google + profilinizdeki kullanıcı fotoğrafından, takipçi sayısına kadar pek çok özellik arama sonuçlarında yer almaktadır. Yani, arama sonuçlarında yazar resmi olan sonuçlarınız oluşmakta, bununla beraber arama sonucu başlığının hemen altında ilişkilendirdiğiniz Google+ profilindeki takipçi sayısı yazmaktadır. Bu da öncelikle arama yapan kullanıcıda, siteyi ziyaret etme isteği doğururken, Google arama motoru algoritmalarına da etkisi bulunmaktadır. Kısacası, doğal olarak oluşturduğunuz ve takipçilerinizi arttırarak genişlettiğiniz Google + profili size SEO adına ciddi katkılar sağlamaktadır.

Google+ Paylaşımları ile SEO

İnternette siteler üzerinde dolaşırken, girdiğiniz tüm sitelerde Google+ paylaşım butonunu görmekteyiz. Bu buton sayesinde, o an incelediğimiz içeriği profilimizde paylaşabiliyoruz. Nitekim, sitemizi ziyaret eden Google+ kullanıcıları da eğer, içeriğimizi beğenip paylaşmak isterlerse, bu SEO adına büyük bir adım olmaktadır. Hem içeriğinizin yükselmesine hem de dolaylı yoldan ana sayfanızın yükselmesine yardımcı olan paylaşımlar genel olarak arttığı zaman Google+ üzerinden dahi ziyaretçi getirebilmektedir.

Ayrıca, Google arama sonuçlarına baktığımızda, takip etmiş olduğumuz kullanıcıların paylaştığı yazılar vs. Google sonuçlarında üst sıralara yerleşebilmektedir. Böylece, takipçi ağınızı genişletmeniz ve paylaşım sayınızın artması, arama sonuçlarından gelecek olan ziyaretçilerin de artmasına sebep olmaktadır. Bunun dışında kendi profilinize ekleyeceğiniz linkler ile hızlı bir şekilde index de alabilirsiniz.

Google+ işletmeler için özel yapılandırılmış olarak da kullanılabilmektedir. Bu sayede siteniz veya herhangi bir işletmeniz için sayfa açabilir ve o sayfa üzerinden tanıtımlara başlayabilirsiniz. Ayrıca açmış olduğunuz sayfayı Google hesabınızla ilişkilendirip, o sayfa üzerinden Google servislerini kullanabilirsiniz. Böylece Google plus servisinin faydalarını SEO ile sınırlandırmak yerine geniş alana yayabilirsiniz.