Bir site sahibinin sıkıntı yaşadığı hususların başında index hızı gelmektedir. Özellikle yeni açılan bir sitede görülen indexlenmeme sorunu veya yavaş indexlenme sorununu belli metotlar ile aşabilmeniz mümkündür. Bu metotları sitemap gönderme, Google gibi getir, sosyal imleme, sosyal medya şeklinde sıralayabiliriz.

Google Servislerini Kullanarak Hızlı index Alın

Arama motorlarında hızlı bir şekilde indexlenmek oldukça önemlidir. Gerek içeriğinizin çalınmaması gerekse sıralamada üst sıralara çıkabilmek adına bu konuya özen gösterilir. Google servislerini kullanarak hızlı bir şekilde indexlenebilirsiniz. Bunun için Webmaster Tools servisini kullanıyoruz. Google tarafından yayınlanan, web site sahiplerinin siteleri için işlemler yapabileceği bir panel olan Webmaster Tools’ta bulunan sitemap getirme ve Google gibi Getir işlemleri sizin için ideal yöntemlerdir.

Google Gibi Getir, yaklaşık bir veya iki senedir faaliyette olan bir servis. Webmaster tools panelinize girdiğiniz zaman siteniz ile ilgili menüde bulabileceğiniz bu servis ile sitenizde bulunan içeriklerin indexini hızlandırabilirsiniz. İndexlenmemiş içeriklerinizi buraya göndererek “Getir ve Oluştur” işlemi ile içeriğinizi Google botlarına sunabilirsiniz. Aynı özellik Google’ın “AddUrl” servisi için de geçerlidir. Sitemap özelliği ise yıllardan beri arama motorunun gözdesi halindedir. Hazır scriptlerde rahatlıkla bulabileceğiniz, özel scriptlerinizde ise kendiniz oluşturabileceğiniz sitemapı Google Sitemap bölümünden botlara ilettiğiniz takdirde, içeriğiniz yayına geçtiği anda Google’a bilgilendirilecektir. Bu sayede indexlenme hızınızda ciddi bir artış söz konusu olacaktır.

Backlink Kaynakları ile Hızlı İndex Alın

Bu konuda önerebileceğimiz iki sistem bulunmakta: Sosyal imleme ve sosyal medya. Son yıllarda çok kullanılan bu iki servis, ile yaşadığınız index sorununu çözebilirsiniz. Ücretsiz olarak yayınlanan sosyal imleme sitelerine linklerinizi göndererek veya Twitter gibi sosyal ağlarda yeni içeriklerinizin paylaşımını yaparak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

Yaşanılan sorun ile ilgili unutulmaması gereken bir uyarı söz konusudur. Yapmış olduğunuz site henüz yeni ise, bunu Google’a tanıtmalı ve Google botlarını sitenize davet etmelisiniz. Aksi takdirde Google, sitenizi bulamaz ve bu da indexlenmeme sorununu doğurur. Yukarıda anlattığımız işlemler ile içeriğinizin indexlenme hızını ciddi oranda arttırabilirsiniz.