Sitelerimiz için sık sık backlinkler almakta ve bu sayede Google’da üst sıralarda yer almayı ummaktayız. SEO adına yapılan backlink çalışmalarının büyük bir çoğunluğu bize fayda sağlasa da kimi zaman büyük cezalarla karşı karşıya kalabiliriz. Sitemiz için link reklamı alacağımız zaman, ne gibi hususlara dikkat etmeliyiz? Bu sorunun cevabı için pagerank, trustrank, alexa, trustflow gibi cevaplar oluşturabiliriz.

Pagerank Değeri Artık Önemli mi?

Sitelerimize gelen bağlantılara göre Google’ın bizi puanladığı bu sistem birkaç yıl öncesine kadar çok değerliydi. Fakat, yapılan açıklamalar ile birlikte gelen algoritmaların bu değere artık çok önem vermediğini göstermektedir. Pagerank değeri, bir sitenin aldığı linkler ile kazandığı puan olduğundan dolayı link reklamı alacağımız sitenin SEO altyapısını az da olsa göstermektedir. Fakat son yıllarda spam ve hacklink çalışmalarından dolayı bu konunun suiistimal edildiğini görmekteyiz. Günümüzde örneğin, bir tanıtım yazısı almak istediğimiz zaman pagerank değeri düşük ama güncel ve iyi ziyaretçi sayısı olan bir sitenin pagerank değeri yüksek fakat güncel olmayan siteden daha fazla fayda sağladığını görmekteyiz.

Trustrank Değeri Hakkında

Bir iki yıla kadar bu konu hakkında hiçbir bilgi yokken, bir anda patlama yaratan bir sistem haline geldi. Kimileri için gerçek dışı bir puanlama olan Trustrank daha çok tanıtım yazısı alımı veya sosyal medya ile yükselen değere sahiptir. Henüz kesin olarak faydasını görmediğimiz bu sistem için kimi link alan kullanıcılar kendilerine kriter olarak Trustrank sistemini sunmaktadır.

Alexa Değeri ile Link Alınabilir mi?

Birçok sistem gibi Alexa sistemi de suiistimal edilecek düzeydedir. Alexa grupları ve diğer taktikler ile bu değerinizi rahatlıkla aşağılara çekebilir ve günlük 100 hitiniz olmasına rağmen günlük 10 binlerce hit alan siteden daha iyi konumda durabilirsiniz. Fakat genel anlamıyla Alexa, gelen ziyaretçiye ve ziyaretçinin ziyaret süresine göre değişkenlik göstermektedir. Sitenin aktifliğini de ilgilendiren bu durum bazı kullanıcılar için kriter kabul edilmektedir.

TrustFlow Değeri

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz bu değer, Uluslararası mecrada ismini duyduğumuz MajesticSEO’nun bir hizmetidir. Site üzerinden tarama yaparak sitelerin TrustFlow değerini öğrenebilirsiniz. Birçok kritere göre değerlendirme yapan bu sistem genel anlamı ile domain otoriterliğine göre puanlama yapmaktadır.