SEO stratejileri arama motorlarında yükselmek ve belirli hedeflere ulaşmak için gerekli işlemlerdir. Bu stratejiler arasında duyduğunuz bir kavram olan “Paravan Blog” kavramını bu yazımda açıklamak istiyorum. Paravan bloglar doğru kullanıldığı zaman oldukça etkili sonuçlar yaratacak bir stratejidir. Fakat bilinçli ve belirli kurallar doğrultusunda ilerlemek paravan bloglarda çok önemlidir.

Paravan Blog Kavramı Nedir?

Yazımıza kısa bir giriş yaptıktan sonra “Paravan Blog” kavramını sizlere açıklayarak devam etmek istiyorum. Paravan blog adından da anlaşılacağı üzere paravan yani belirli bir amaç uğruna oluşturulan yardımcı bloglardır. Yükseliş amacı taşıyan ve hedef uğruna oluşturulan bu bloglar doğru stratejiler ile çok faydalı olabilir. Ayrıca diğer SEO işlemleri gibi tek seferlik bir kullanım potansiyeline sahip değildir. Paravan blog ağları bir kere oluşturulduğu taktirde birçok işlem için kullanılabilir.

Paravan Bloglarda Ücretli ve Ücretsiz Sistemler

Paravan blog ağları oluşturulurken en çok sorulan sorulardan bir tanesi de “Ücretli ve ücretsiz hangi sistemleri kullanmalıyım?” sorusudur. Ücretli ve ücretsiz olarak nitelendirdiğimiz kavramları kısaca açıklamak gerekirse;

  • Ücretli Paravan Blog: Bir alan adı kayıt ederek sunucu üzerinden internet sitesi kurulumu.
  • Ücretsiz Paravan Blog: WordPress, Tumblr gibi hazır blog sistemlerinden oluşturulan bloglar.

Bu sorunun cevabı aslında kişiye ve stratejiye göre değişebilir. Fakat etkili bir paravan blog ağı oluşturmak için ikisini de kullanmak önemlidir. Yani blogları birbirine bağlayarak sağlam bir ağ kurmak çok daha etkili bir sonuç yaratacaktır. Şuanda ne anlatmak istediğim hakkında fikir sahibi olamayabilirsiniz fakat yazımın devamında burada kurmak istediğim cümleyi detaylı biçimde açıklayarak devam ediceğim.

Etkili Bir Paravan Blog Ağı Oluşturma

Yukarıda bahsettiğim gibi etkili bir paravan blog ağı oluşturmak için ücretli ve ücretsiz sisteleri bir arada kullanmak gerekir. Fakat bu anlattığımdan sonra kafanızda ücretsiz sistemler herhangi bir yarar sağlamaz gibi bir düşünce oluşmasın. Doğru kullanıldığı zaman sadece ücretsiz sistemler ile yapılan paravan blog ağları da etkili sonuçlar gösterir. Aşağıdaki şemayı inceleyelim.

Şemayı detaylıca incelediğimizde hem ücretli hemde ücretsiz sistemler kullanılarak oluşturulan bir paravan blog ağı görüyorsunuz. Ayrıca bu ağları oluştururken sosyal medyadan da destek alıyoruz. Böylece alabileceğimiz maksimum faydayı hedefliyoruz. İki kademeli sistem olarak isimlendirdiğimiz bu paravan blog ağında “Ücretsiz sistemler ile ücretli sistemi, ücretli sistem ile de ana siteyi” tetikliyoruz.

Gördüğünüz şemada paravan blog ağını oluşturmayı ve yapısal olarak maksimum faydayı öğrenmiş olduk. Fakat tabikide herşey bu kadar basit değil. Paravan blog ağını oluşturduktan sonra içlerini doldurmak ve doğru stratejileri uygulamak çok önemli. Uygulanan stratejiler paravan blogların etkisini arttıracağı gibi yanlış stratejiler de etkisizliğe neden olacaktır. Bir sonraki aşamada paravan blogları nasıl geliştireceğimizi inceleyeceğiz.

Paravan Blog Ağını Geliştirme ve Hazırlama

Paravan blog ağını oluşturduk ve tüm teknik detayları hallettik. Bundan sonrası sabır ve çalışmaya kalıyor. Detaylıca paravan bloglarımız ile ilgilenerek onları geliştirmemiz gerekiyor. Bu blogları geliştirirken aşağıdaki maddelere dikkat etmelisiniz.

  • Benimseyeceğiniz en önemli ve ilk kriter paravan bloglara kendi siteniz gibi davranın. Kendi siteniz için nasıl titiz davranıyorsanız paravan bloglar içinde aynı özveriyi kullanın.
  • Paravan bloglar için bir yayın planı oluşturun. Düzenli ve özgün yayınlar site gelişiminde çok önemlidir. Bunu paravan bloglarınız içinde kullanın. İlgisiz bırakmadan düzenli yayın yaparak ilerleyin.
  • Gündemi takip edin ve paravan bloglarınıza gündem ile alakalı içeriklerde ekleyin. Paravan blogları bağımsız bloglar olarak göstermeye çalışıyoruz.
  • Birden fazla oluşturulan paravan blogları footer, sidebar gibi linklerle kesinlikle birbirine bağlamayın. Birbirinden bağımsız olarak kalması gerektiğini unutmayın.
  • Sosyal medya kullanımı çok önemlidir. Paravan bloglarınız üzerinden yaptığınız yayınları sosyal medyada mutlaka paylaşın. Paravan bloglara sosyal medya hesapları açarak düzenli paylaşımlar yapabilirsiniz.
  • Doğallık kavramını benimseyin. Doğallıktan çıkacak işlemler yaptığınız taktirde spam durumuna düşebilirsiniz. Buna dikkat edin ve herşeyi doğallık çerçevesinde yapın.

İçerik Özeti

Bu yazımızda sizlerle paravan blog kavramını ele aldık. Paravan blog kavramını ne olduğunu, ücretli ve ücretsiz sistemler arasındaki farkı gördük. Etkili bir paravan blog ağını nasıl oluşturabileceğimizi inceledik. Daha sonra bu paravan blogları geliştirebilmek için izlememiz gereken stratejileri ve püf noktalarını sizlerle paylaştık.