Arama motoru optimizasyonu konusunda Google’dan gelen son güncellemeler ile birlikte yeni yöntemlerin oluştuğunu görmekteyiz. Özellikle Penguen güncellemesinde ön plana çıkan yöntemlerden birisi de paravan blog sistemidir. Kelimelerinde üst sıralarda yer alan sitelerin sıkça kullandığı bu yöntem. Ana sitenin kuvvetlenmesi için biçilmiş kaftan olabilmektedir. Bu başlığımızda sizlere paravan blog kurmanın sitemize, ve arama motorlarındaki sıralamamıza ne gibi faydası olabilir, anlatmaya çalışacağız.

Paravan blog kurma işlemini tanımlayacak olursak ana sitemize destek olan alt sitelerin oluşturulması şeklinde söylememiz doğru olur. Bunun için kimi ücretsiz servisler kullanılırken kimi zaman özel olarak yeni domainler alınmaktadır. Nitekim, bu çalışmalar bazı zaman spam şeklinde algılansa da bizim amacımızın doğal bir şekilde arama motoruna sitemizi göstermek olacağını bilmemiz gerekiyor. Paravan blog kurmanın yararlarına değinmeden önce ne şekilde bir sistemle ilerlenebileceğini açıklayalım.

Eğer yeni açılan bir siteniz için çalışma yapacaksanız, çok fazla paravan blog açmamanız gerekmektedir. Google’a da doğal olarak göstereceksek paravanlarımızı farklı ipler üzerinden alınmış hostlar ile bunu sağlamamız gerekiyor. Aynı ipten gelen sitelerin birbirine katkısı çok azdır ve spama dahi sokabilir sizi. Bu yüzden özel olarak satılan C-Class IP hostlar bulunmaktadır. Bunları da tercih edebilirsiniz. Eğer standart host almak istiyorsanız mümkün mertebe farklı firmalardan almaya çalışın.

Domainimizi ve farklı firmalardan hostumuzu aldık şimdi ne yapmamız gerekiyor? Sitemize özel script yazdırarak maddi olarak kayıp yaşamak yerine WordPress blog sistemini kurabiliriz. WordPress’i sitemize kurduktan sonra çalışmalara başlayabiliriz. Öncelikli amacımızın Google’a doğal gözükmeye çalışmak olduğunu bilmemiz lazım. Bu yüzden ilk olarak ekleyeceğimiz yazılara kesinlikle link göndermemiz gerekiyor. Şimdi bir sıkıntı olmasa bile ilerleyen zamanlarda sorun yaratabilir. 1 – 2 hafta boyunca sitelerinize ana siteye link vermeden özgün yazılar yazın. Yazılarınızın minimum 200 kelime olması ve anlamlı içeriklerden oluşması oldukça önemlidir. Ayrıca konular kesinlikle ana sitenizle bağlantılı olmalıdır. Bir iki haftanın sonunda yeni ekleyeceğiniz yazılara yavaş yavaş Kaynak: şeklinde veya direk kelimenize link verebilirsiniz. Fakat fazlaya kaçmak her zaman yarardan çok zarar getirecektir, bunu unutmayın.

Paravan Blog Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Ziyaretçi ve müşteri çekmek konusunda bizlere en büyük faydayı sağlayan sistem kuşkusuz Google’dır. Dünya çapında %80 lik bir paya sahip olan Google ile istediğimiz bilgiye rahatlıkla ulaşabilirken, kendi sitelerimizi rahatlıkla tanıtabiliyoruz. Fakat Google’da üst sıralara gelmek istediğimiz zaman işimiz biraz zorlaşıyor. Yeni algoritmalarını yayınlayan servis ile üst sıralara gelmek için yepyeni taktikler oluşturuldu. Bu taktiklerden birisi de paravan blog kurmaktır. Peki paravan kurarken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Paravan Bloglarınız Farklı Sunucularda Olsun!

Google’a olabildiğince doğal bir şekilde sunmamız gereken paravan bloglarda, hostumuzun nerede barındırıldığı oldukça önemlidir. Aynı sunucudan, aynı resellerden açacağınız 5-6 paravan blog size çok fayda sağlamayacak ve aksine Google’ı kandırdığınız izlemini dahi verecektir. Bu şekilde risk almak yerine seçeceğiniz farklı farklı firmalardan her paravan siteniz için farklı bir firma olacak şekilde hostunuzu alın. Host alırken çok yüksek özellikler tercih etmenize gerek yok. Nitekim paravan siteniz olacağı için çok fazla trafik ve alan yemeyecektir.

Gireceğiniz İçeriklerin Nitelikleri Uygun Olmalı!

Paravan blog olarak da oluşturulsa gireceğiniz içeriklerin sitenizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin: Takı alanında hizmet veren bir e-ticaret siteniz için paravan sistemi kurmuşsanız, bu sitelerdeki içeriklerin de genel olarak takı ve giyim ile alakalı olması gerekmektedir. Ayrıca yazılarınızı özgün bir biçimde derlemeli ve her paravan için farklı özgün yazılar yazmalısınız. Kopya içerik şu an çok değerli değil. Fakat ilerleyen algoritmalar ile değeri sıfıra inecektir. Ayrıca daha çok zarar bile verebilir ana sitenize. Ortalama 200 kelimelik bir yazı işinizi görecektir.

Paravanınıza Link Yerleşimine Hemen Başlamayın!

Açtığınız alt sitelerinize ilk günden, ilk içerikten link eklemeniz Google açısından sorun yaratabilir. Nitekim, açtığınız yeni sitenin Google açısından da pek değeri yoktur. Yani ilk günden ekleyeceğiniz linkler size hiçbir katkı sağlamamaktadır. Bunun yerine en az 1-2 hafta boyunca normal linksiz içerikler girin. Ve girdiğiniz içerikleri gün gün, düzenli olarak girmeye çalışın. Bu süre zarfının sonunda linklerinizi içeriklere yavaş yavaş ekleyebilirsiniz. Paravan siteniz değerli olduğu sürece bu konudan meyve toplamış olacaksınız. Velakin, paravan siteniz sadece kopya içeriklerle donatılmışsa yapmış olduğunuz tüm işlemler anlamsız ve gereksiz olacaktır.