Bir kelimenizde Google üzerinden üst sıralara yerleşmek istiyorsanız ya Google Adwords’e başvuracaksınız ya da sağlam bir SEO planı oluşturacaksınız. Arama motorlarında üst sıraya yerleşme konusunda oluşturacağınız planda özellikle rakip sitelerinizin analizi önemli bir yere sahiptir. Rakip sitelerden kastımız, bu kelimede yer alan ve üst sıralara yerleşmiş siteler olmaktadır. Onlardan daha iyi bir SEO çalışması, link altyapısı oluşturduğunuz takdirde önlerine geçmemek için hiçbir sebep yok.

İlk Adım Site Değeri Tespiti

Analiz çalışmamızın ilk aşamasında genel olarak sitenin değerlendirilmesi geliyor. Yerel veya yabancı SEO araçları ile sitenin genel özelliklerine, site içi seo adına nelerin yapıldığına bakabilirsiniz. Açıklama, meta keywords, kodlama yapısı gibi hususlar üzerinde durularak genel bir değerlendirme raporu oluşturulur. Bu rapor çerçevesinde, kendi sitenizde bulunan eksiklikler giderilerek ilk adım tamamlanır.

İkinci Adım Backlink Analizi

Analiz işlemlerinin ikinci adımını ise rakip sitenizin sahip olduğunu backlink altyapısı oluşturuyor. Üst sırasına yerleşmek istediğiniz rakip sitenin, hangi sitelerden link aldığı veya hangi sitelere reklam verdiğini tespit ederek aynı şekilde çalışmalar yaptırabilirsiniz. Fakat bu konuda size önerimiz, olabildiğince farklı siteler ile çalışma yapmanız ve bu sitelerin, rakip sitenize gelen link kalitelerinden daha yüksek olmasını sağlamanızdır. Bu sayede backlink altyapısı olarak da rakip sitenizi eleyebilirsiniz.

Üçüncü Adım İçerik Analizi

İşlemlerin üçüncü sırasını ise içerik analizi oluşturmaktadır. Rakip sitenizdeki içeriklerin kalitesinden, anahtar kelimenin %lik dağılımına kadar pek çok hususu değerlendirin. Özgünlük seviyesi ve kelime sayısı gibi ölçütleri karşılaştırın ve bu şekilde sitenizde içerik bakımından eksik olan özellikleri tamamlayın. Ayrıca kelime sayısı gibi konularda rakip sitenizden daha iyi uzun ve kaliteli içerikler oluşturmaya çalışmanız, bu konuda sitenin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Kaliteli içerik için ise ziyaretçiyi düşünmeli ve olabildiğince titiz davranmalısınız.

Son Adım Farklılık Analizi

Özgünlük sadece içerik konusunda olmamaktadır. Kodlama yapısından link alımına kadar birçok konuda farklılık oluşturmamız gerekiyor. Rakip sitenin önüne geçebilecek farklı faaliyetler, farklı SEO çalışmaları uygulamak anahtar kelimede üst sıraya yerleşmek için oldukça önemli bir değere sahiptir.