Sitenizde paylaşmış olduğunuz resimlerin seo’ya uygun bir hale getirmeniz çok önemlidir. Resimlerinizi optimize işlemi gerçekleştirme işlemi uygulamanız hem seo bakımından size büyük bir artısı olacaktır hem de kullanıcıların dikkatini çekecektir. Resim optimize işlemlerinin birçok yöntemi bulunmaktadır. Optimize işlemi sitenizde paylaştığınız resmin bazı özellikler kazanmasını sağlayacaktır. Bu sayede resimleriniz seo’ya uyumlu hale gelecektir. Birçok seo uzmanı, seo danışmanı çalışma yapacağı sitenin ilk resim optimize işlemlerini yapar.

Paylaşmış olduğunuz resimlere isim, açıklama ve özel boyutlar girin.

Web sitesi sahibi olan kişilerin en büyük eksiği paylaşmış olduğu resimlere mantıklı isimler girmemesi ve abuk sabuk isimler ile resim paylaşmasıdır. Paylaşacağınız resimlere konu ile alakalı mantıklı isimler girmeniz seo optimize işlemi için çok önemlidir.

Resim isimlendirme işleminden sonra en büyük sorun teşkil eden ve seo bakımından en önemli olan işlem resim boyutudur. Çoğu web sitesi sahibi paylaşmış olacağı resimim boyutunu önemsemeyerek direk paylaşma işlemi yapmaktadır. Bu işlem sitenizin hem geç açılmasına hem de gereksiz yere boyut kaplamasına neden olacaktır. İnternet üzerinde birçok program sayesinde bu resimlerin boyutlarını ayarlayabilir, 5 MB gibi büyük bir dosyayı çok ufak boyutlara indirebilirisiniz. Bu işlem sayesinde sayfa açılış hızınız artacaktır. Bu işlem hem kullanıcılarınızın hem de google botlarının gözünden sitenize değer kazandıracaktır.

Resimlerinize bir büyüklük ve genişlik değeri belirleyin. Bu büyüklük ve genişlik değeri hem tasarımınızda uygun görünmesini sağlayacak hem de belirli kriterler de bir yapıya sahi olursunuz. Resim boyutlandırmanın seo bakımından önemi büyük derecede fazladır. Sitenizin html ayarları ile oynayarak belirli bir boyut belirlemeniz otomatik olarak tüm resimlerinizin o boyutlarda gösterilmesine imkân sağlayabilir.

CSS Sprite Tekniğinden Faydalanın

CSS sprinte tekniği sitenizin hızlı açılmasında büyük bir etkendir. Sprinte tekniğini tüm seo danışmanları önermekte ve kullanılmasını istemektedir. Çünkü bu teknikte tek bir resim üzerinden birden fazla resim çağırılmaktadır. Böylelikle resim fazlalığı azalmış ve hızda büyük artış olduğunu gözlemleyeceksiniz. Site hızınızın seo bakımından önemli olduğunu unutmayın ve bu yenilikçi teknikleri kullanın.