Teknoloji ve kullandığımız yazılımlar geliştikçe web tasarımda gelişimini sürdürüyor. Her geçen gün daha komplike ve daha kullanıcıya hitap eden siteler oluşturuluyor. Bunlardan bir taneside internet dünyasında 2013 yılından beri bulunan ve devrim olarak nitelendirilen Responsive tasarımlardır. Responsive kullanıcı odaklı olarak geliştirilen ve artık internet dünyasında birçok web sitesinin kullandığı bir teknolojidir. Birçok SEO kriterinde yer alan ve olmazsa olmaz kriterler arasına giren bir oluşumdur.

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive tasarımı basit bir cümle ile ifade etmek isteseydik “Aygıt türüne göre tepki veren web sayfaları” olarak belirtebilirdik. Yani Responsive özelliğe sahip ve bu şekilde kodlanmış internet sayfaları kullandığınız aygıt ve boyuta göre kendi tasarımını oluşturuyor. Bunu şöyle örneklendirebiliriz; örneğin masaüstü bilgisayarımızdan girdiğimiz bir web sayfasına mobil cihazımızdan girdiğimizde daha komplike bir tasarımla karşılaşıyoruz. İşte buna Responsive tasarım adı veriliyor. Ekran boyutuna ve kullanılan cihaza göre web sayfasının tasarımı kendini optimize ederek kullanıcıya en iyi deneyimi sunuyor.

Responsive Tasarım Nasıl Hazırlanır?

Responsive tasarımlar kodlanırken klasik tasarımlarda olduğu gibi sabit boyutlar verilerek hazırlanmaz. Web sayfasının elementleri değişken yapıda oluşturulur. Yani sitenin sidebar kısmında bulunan bir bileşen için “300px” yerine “%30” boyut verilir. Buda kullanılan cihazın ekran boyutuna oranla mevcut bileşenin %30 olarak ayarlanmasını sağlar. Responsive tasarımların temel çalışma mantığı budur.

Responsive Tasarım Kullanmak Neden Önemlidir?

Responsive tasarım kullanmak ilk etapta kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Yukarıda da bahsettiğim gibi web sayfalarınız cihaz türüne ve ekran boyutuna göre tepki vermeli. Bunu yapmadığı taktirde karmaşık bir görüntü oluşacak ve kullanıcı web sayfanızı görüntülemek istemeyecektir. Örneğin bilgisayar tarayıcısında üç sütunlu olarak görülen bir web sayfasını tablette veya cep telefonunda görüntülemek istediğinizde karışık bir yapıyla karşılaşırsınız. Düzgün bir görünüm için cihazınızı yatay konuma getirmeye mecbur kalırsınız. Fakat responsive tasarımı bulunan bir web sayfasında buna ihtiyaç yoktur. Sayfa kendini kullandığınız cihaza ve ekran boyutuna göre otomatik olarak ayarlayacak ve en iyi deneyimi size sunacaktır. Ayrıca responsive tasarım kullanmak web sayfasını daha hızlı bir hale getirecektir.

Arama Motorları ve Responsive Tasarımın Önemi

Responsive tasarım kullanmak arama motorları ve SEO açısından da büyük önem arz eder. Her yazımızda söylediğimiz gibi “Google kullanıcı dostu web sayfalarını sever” mantığı burada da işliyor. Google kullanıcı için neyin faydalı neyin zorlayıcı olduğunu artık çok iyi anlıyor. Bu nedenle responsive tasarımlar artık Google ve diğer arama motorları için çok önemli. Gelişen teknoloji ile birlikte oluşan cihaz çeşitliliği kullanıcı deneyimini çok önemli bir noktaya taşıdı. Bu nedenle Google kullanıcıları için en iyi deneyimi sunmayı ve onlara en temiz bilgiyi veren siteleri hedefliyor. Responsive tasarıma sahip web siteleri, geleneksel tasarıma sahip sitelere göre daha ön plana çıkarılıyor.

Responsive Tasarım ve SEO

Responsive tasarımlar SEO kriterleri içinde oldukça önemli. Gerek kodlama yapısı gerek kullanıcı deneyimi açısından yeterlilik sağlıyor. Kullanıcıya ve cihaza özel sağladığı optimizasyon ile birlikte web sayfasında gezinme oranını yükselterek hemen çıkma oranını düşürüyor. Böylece en önemli SEO kriterlerinden bir tanesini yerine getirmiş oluyorsunuz. İçeriğinizin kalitesini ve görsellerinizi bozmadan en iyi biçimde sunar.