Web sitesi açacak kişilerin en çok zorlandığı bölümdür domain seçimi, yanlış ve hatalı bir domain sitenizin hiti ve geleceğini büyük derecede etkileyebilir. Google gözünde eskiden yasaklanmış bir domain almanız sitenizin kullanıcılara ulaşması bakımından çok büyük zaman kaybına neden olabilmektedir. Yanlış bir domain seçimi hem ziyaretçilerin azalmasına hemde google botlarının sitenizi sevmesinde büyük etkiler yaratabilir.

Domain seçimi yapmadan önce seo planlaması yapmanız sitenizin geleceğinin güzel olduğunu ifade eder. Her sitenin mutlaka açılmadan önce izlemesi gereken yolların planlamasının yapılması, seo danışmanlarına başvurulması sitenin kalitesini belirlemektedir. Projenizin en önemli noktası domain seçimidir.

Alacağınız domain’de anahtar kelime geçmeli midir?

Alacağınız domain’de anahtar kelimenizin geçmesi sizin için bir artı olabilir. Fakat bu durum her proje(sektör) için geçerli değildir. Örneğin kombi servisi iseni kombiklimatamirhizmetleri.com alan adı yerine kombiservisi.com sizin için daha faydalı olacaktır. Alacağınız domainin akılda kalması ve kullanıcının tekrardan işi düştüğünde hatırlaması sizin için artı olacaktır. Bu sebep ile domain adresinizi olabildiğince kısa ve anlamlı tutmaya bakın.

Projenize başlamadan önce google adwords kelime aracını kullanarak mutlaka sektör analizi yapın. Kelimenizin arama hacmine, trend kelimeleri inceleyerek bir rapor oluşturun. Bu işlemler bir nevi seo planlaması olarak adlandırabiliriz.

Jenerik Domainlerin Önemi

Jenerik domainlerin en büyük artısı sitenize giren bir kişinin site adresinizi unutmamasıdır. Çünkü bulunduğunuz projede, sektörde isminiz çok kısa ve anlamlı olmaktadır. Örnek vermek gerekirse kombi satışı yapacak iseniz kombi.com alan adı sizin için mükemmel bir artı sağlayacaktır. Kullanıcılar hem alan adınızı hatırlayacak hem de google sitenizi çok sevecektir.

.Com Domain Tercih Edin.

Hem seo bakımından hem de ziyaretçilerin fazlalığı bakımından mutlaka .com uzantılı alan adı almaya çalışın.Ülkemizde bir web sitesi ismi söylerken mutlaka sonunda .com uzantısını getirirler. Bunun sebebi bir çok kişi sadece .com uzantısını bilmektedir. Bir nevi .com ülke bazlı çalışanların vazgeçilmezi haline gelmektedir. CTRL+ENTER özelliği ile site ismini yazarak enter yaptıkları zaman otomatik olarak .com atamaktadır bütün tarayıcılar.