SEO Adına Faydalanılabilecek Sosyal Medya Siteleri

Sosyal medyanın gücü günümüzde pek çok alanda kendini göstermektedir. Bir ürün satmak istediğimiz zaman, firmamızı tanıtmak istediğimiz zaman veya arama motorlarında yükselmek istediğimiz zaman sosyal medya sitelerini kullanmaktayız. SEO adına faydalanılan sosyal ağ sitelerine baktığımız zaman belli başlı birkaç site ile karşılaşmaktayız. Bu yazımızda, sizler için SEO adına önemi büyük sosyal medya sitelerine değinelim.

Twitter

140 karaktere bütün hayatı sığdırabileceğiniz bir sosyal medya servisi olan Twitter, son yılların en popüler servisleri arasında yer almaktadır. Yaklaşık iki yıldan beri büyük bir atılımla yükselen servis, ülkemizde de milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Twitter’da yapılan paylaşımlar ve ardından gelen retweet ile favorilere ekleme fonksiyonları ile iyi bir SEO çalışması yapabilirsiniz. Dünyanın en büyük sitelerinden birisi olan twitter’dan yüzlerce link alabilmeniz mümkün. Viral reklam potansiyeli yüksek bir tweet attığınızda ve bu tweete gelen cevaplar ile birlikte linkinizi paylaşanların sayısı arttığında büyük bir potansiyeli elinizde bulundurmuş olacaksınız. Ayrıca TT sistemi ile sitenizi tüm Türkiye veya dünyaya tanıtabilme imkanına da sahip olmaktasınız. Ya da bunların hepsini bir kenara bırakalım, sadece profilinizdeki ayarlardan site isminizi düzenlemeniz ile birlikte backlink sağlayabilirsiniz.

Facebook

Sosyal medyanın gelişimindeki en büyük pay sahibi olan Facebook, SEO adına da çok büyük faydalar sağlamaktadır. Facebook profilleri veya facebook sayfaları üzerinden reklam yaparak sitenize odaklı ziyaretçi getirebilirsiniz. Getirdiğiniz bu ziyaretçilerin sitenizde durma sürelerinin fazla olması muhtemeldir. Bu durum da size SEO adına büyük bir artı kazandırmaktadır. Ayrıca, ürünlerinizi pazarlarken de facebook sayfalarını ve reklam servislerini kullanabilirsiniz.

Google Plus

Google’ın bir servisi olan Google Plus, sosyal medya olarak kendini tam gösteremese de SEO adına büyük katkılar sağlamaktadır. Siteniz adına açacağınız bir hesap ile, takipçi sayınızı arttırdığınızı farz edelim. Yavaş yavaş yükselmeye başlayan Google plus hesabınız ile birlikte siteniz de bu durumdan etkilenecektir. Son aylarda SEO paketleri satan firmalar veya şahıslar paketlerinin içeriklerine Google + ‘I mutlaka dahil ederek daha iyi bir paket oluşturmaya çalışmaktadırlar.