Tema Optimizasyonunuzu Kendiniz Yapın

Site içi SEO dediğimiz tanımda, özellikle tema optimizasyonunun önemi büyüktür. Sayfanın açılış süresinden kodlama hatalarına kadar pek çok durum söz konusu olabiliyor. Bununla beraber görünümün ziyaretçiyi memnun etmesi de önemli konular arasında. Başlığımızda sizlere, tema optimizasyonunda genel olarak nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Görsellik İlk Adımınız Olsun!

Bir tema yaptırmak veya kendiniz yapmak istiyorsanız, öncelikle görselliğe önem vermelisiniz. Fakat bu durum da sitenin kategorisine göre değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin, kurumlar için yapılması gereken sitelerde resmiyet ön planda iken, bloglar için ise durum tam tersine dönüyor. Kişisel bir site açtığınız zaman ise, öncelikle kendi zevkinize önem vermelisiniz. Sadeliği seven bir ruh yapınız var ise ona göre hareket edin, keza tam tersi aşırı görsel meraklısıysanız, abartmadan bu şekilde ilerlemelisiniz. Fakat, ziyaretçinizin gördüğü de çok önemlidir. O yüzden kişisel zevklerinizden ziyade ziyaretçinin hoşuna gidecek temalar oluşturmaya çalışın.

Hız Oldukça Önemli

Google botlarının önemsediği bir mesele de hızdır. Siteye giriş hızı, konudan konuya geçiş hızı ne kadar fazla ise, temanız o derece Google gözünde olumludur. Ziyaretçi, sitenize girerken onlarca saniye beklemek yerine anında girebiliyorsa bu durum hem Google için hem de ziyaretçi için verimlidir. Verimli olan bir durum da siteye değer katar. Hız konusunda yardımcı olabilecek bir servis olan PageSpeed ile sitenizi analiz ederek, hatalarınızı giderebilirsiniz.

Hazır Sistemler Kullanmaya Özen Gösterin

Kendine özgü bir kodlama SEO açısından verimli olsa da, hazır sistemler varken kendi sistemini kodlamak çok mantıklı gelmez. Örneğin, WordPress SEO adına gerçekten verimli işler çıkartabilen bir sistem. Eğer sitenizin içeriğine uygun bir WordPress altyapısı oluşabiliyorsa kesinlikle bu scripti kullanmalısınız. All in One SEO, Yoast gibi site içi seo konusunda destek sağlayacak eklentiler ile birlikte ücretli olarak yayınlanan otomatik sosyal medya, sosyal imleme paylaşımı eklentilerini de kullanabilrsiniz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz üç konu temel anlamda tema optimizasyonunda önemli ölçütlerdir. Fakat bu ölçütleri de CSS hataları, Schema hataları şeklinde özele de indirebiliriz.

SEO Uyumlu Makale Faktörü

Bir internet sitene sahip olanların en büyük sorunlarından bir tanesi seo uyumlu makale yazımıdır. Makale yazımında uyulması gereken çok sayıda kural bulunmakta, anahtar kelimenin makale içerisinde geçme oranı, makalenin uzunluğu, kelime tekrarları, makaleyi görsel anlamda destekleme gibi maddeler bunlardan en önemlileridir. Sitenize içerik yazarken düşünmeniz gereken ilk şey ” ben olsaydım google’de bunu nasıl aratırdım?” olmalıdır. Bu sayede içeriğin kalitesi ve özgünlük derecesi oldukça yüksek olacaktır.

İçerik yazarken ki en büyük faktörlerden bir tanesi de başlık seçimidir. Aynı başlığı kullanan çok site var ise kesinlikle o başlığı kullanmamalısınız. Başlığınız %100 özgün ve konunuz ile alakalı olmalıdır. Örneğin kombi servisi ile ilgili bir siteniz var, “kombi servisi” başlıklı bir konu açmak yerine “ucuz kombi servisi ” başlıklı bir konu açmak sizin daha çok yararınıza olacaktır. Başlık ile içerik kesinlikle birbiriyle uyumlu olmalıdır. Konu içerisinde hep aynı kelimeleri tekrar ederek okuyucuları sıkmamalı, içeriğinizi görseller ile desteklemeniz içeriğinizin kalitesini ve okunma sayısını oldukça artıracaktır.

İçeriği okumak için sitenize giriş yapan kişiler net bilgiler ister. İçerikleriniz kesin ve emin bir şekilde yazın. Kararsız tavırlar kullanarak kullanıcıları merakta bırakmanız makaleyi tamamen okumadan çıkmalarına ve sitede az süre geçirmelerine sebep olacaktır.

Seo Uyumlu Makale Yazmanın Kuralları;

  • İçeriğiniz başlığı max. 60 karakter uzunluğunda ve içinde anahtar kelimeniz mutlaka geçmek zorunda.
  • Yazmış olduğunuz içerikte sırf anahtar kelimeniz geçecek diye anlamsız ve mantıksız cümleler kurarak okurlarınızı sıkmayın.
  • İçeriğiniz min 200-250 kelime uzunluğunda olmalı. Bu uzunlukta bir makalede anahatar kelimeniz ortalama 4-5 defa geçmesi yeterli olacaktır.
  • İçeriğin gerçekten okuyuculara yardım etmek ve işine yaradığını düşünerek hareket etmeli ve buna uygun bir şekilde içeriğinizi hazırlamalısınız.
  • Yazmış olduğunuz içeriğe görseller ekleyerek destekte bulunun. Resim açıklamalarında mutlaka anahtar kelimenizi geçirin.
  • İçerik link yapısında anahtar kelimenin geçmesi sizin için büyük bir artı olacaktır.
  • Olabildiğince yazınızı alt başlıklara bölün. H1 ve h2 h3 etiketlerini sırasıyla mantıklı yerlerde kullanmanız hem google botlarını hem de okurlarınızın dikkatini çekecektir.