Sosyal medyanın SEO adına faydalarını kısa kısa anlatmıştık. Bu başlığımızda ise, detaya inerek Twitter’ın arama motorlarında üst sıralara getirilmesine ne gibi katkılar sağlayabildiğini anlatacağız. Öncelikle, Twitter’ı sadece SEO aracı olarak düşünmemek gerekir. Potansiyelinizi genişletmenizde önemli yardımcınız olan bu sosyal ağ, ayrıca ürün satışınızda veya tanınmışlığınızda da etki yaratacaktır.

Twitter, 140 karakter içine dilediğinizi yazma imkanı tanıyan bir sosyal medya servisidir. Takip ederek veya başkalarının sizi takip etmesini sağlayarak çevrenizi genişletebildiğiniz sistemde ayrıca retweet ve favorilere ekleme özellikleri de bulunmaktadır. Retweet olayına baktığımız zaman, kısaca yazdığınız tweeti başkasının kendi profiline koyması olarak tanımlayabiliriz. Favori olayı da, kullanıcının profilinde yer alan favoriler sekmesinde sevdiği tweetlerin bulunmasını sağlamaktır. İşte bu iki olay başta olmak üzere pek çok fonksiyon bize SEO adına fayda oluşturmaktadır.

Twitter Hesap Kalitesi

Her tweetin bir backlink olduğunu düşünebilirsiniz. Böylece binlerce hesaptan tweet attırarak binlerce link alabilirim şeklinde bir yorumunuz olabilir. Fakat, Google bu gibi durumlar için algoritmik güncellemeler yapmaktadır. Yani Google sizin yaptığınız işin yapay olduğunu çok rahat fark edebilir. Bu yüzden doğallığa önem vermeniz gerekmektedir. Örneğin, kendi hesaplarınız aktif değilse güncel ve ülke çapında tanınmış olan ve sizin sitenizin içeriği ile bağlantılı hesaplardan reklam alın. Tweet gönderme şeklinde alacağınız bu reklamlar hem binlerce insana ulaşacak hem de aktif hesap olmasından dolayı başka insanlar tarafından da retweet gibi yollar ile yayılacaktır. Böylece her gün binlerce insan Twitter’da dolaşırken sizin sitenizden haberdar olacaktır.

Reklam İşini Bir Kademe Daha Arttıralım

Tweet, retweet veya favorilere almak ile yapılan reklam modeli müşterileri bir yere kadar getirebilir. Fakat daha yükseğe tırmanmak istiyorum diyorsanız, Twitter üzerinde bulunan Trend Topic sisteminden faydalanmalısınız. Trend Topic, gün boyunca yapılan retweet veya favlarda, atılan tweetlerde popüler olan etiketleri listelemektedir. Bu listeleme her kullanıcının ana sayfasında seçtiği bölge özelliklerine göre yayınlanmaktadır. Trend Topic sayesinde sitenizin reklamını Türkiye’nin dört bir yanına yapabilme imkanına sahipsiniz. Ayrıca Twitter, sponsor reklamlar adı altında o bölgeye reklam da almaktadır.