Her site sahibinin aklında olan bir sorudur bu sitemin kategorisine göre, sitemi en iyi yerlere nasıl getirebilirim yada sitemi kategorisinde en iyi site benim sitem olurmu? İnsanlık yapısında bulunan azim ve kararlık duygusuyla hareket ederek Googleden araştırmalar yapar, SEO uzmanlarına danışarak kendince bir plan proje hazırlar ve şu kanıya varır. ‘Sağlıklı ve bilinçli bir SEO olmadan sitenin yükselmeyeceği’. Birçok kişi sitemi açtım bir yerlerden içerik, yazı, makale kopyalayarak sitesini yükseltebileceğini düşünen kişiler sadece hata yaparlar. Aslında bu hatayı, düşünen ve sitelerinin yükseleceğini düşünen kişiler güvenli ve sağlıklı bir SEO yaptırarak sitelerinin gerçekten güzel yerlere geleceğini biliyorlar ama masraftan kaçıyorlar. Peki SEO yapmadan sitenizi nasıl yükseltirsiniz birkaç tavsiyede bulunalım.

Başlangıç olarak sitenizi hız testine tabi tutun, eminim ki sizde öylesiniz yavaş olan bir web sayfasında gezinmek, alışveriş yapmak veya zaman geçirmek istemezsiniz. Sonuç olarak yeni açılan ve içerik girilmeye başlanan sitelerin hızı çok önemlidir. Sitenizin hızını ölçmek için sizlerde ya Googlenin sizlere sunduğu aracı yada GTMetrix aracı ile bu testi yapacaksınız.

Sitemizin hızını kontrol ettikten sonra ikinci aşamaya geçebiliriz. Sitemizde bulunan Validator hataları kontrol ederek düzeltmeye çalışalım.Hataları tespit etme konusunda ise W3 en iyi hizmeti sunmaktadır. Bu sayede sitelerinizde bulunan hataları tespit edebilir, düzeltebilir ve web sitelerinizin daha sağlıklı çalışmasına vesile olabilirsiniz.

Üçüncü ve son seçeneğimiz ise özgün içerikler ve bu özgün olan içeriklerin SEO uyumlu olmasına dikkat etmeliyiz. Birçok içeriği özgünleştirme veya özgün içerikleri alarak Googlenin seveceği yani insanlara faydalı bilgiler bulunan,tamamen SEO uyumlu olan içerikleri sitelerimize ekleyerek, sitemizi istediğimiz yerlere getirebilme imkanınız bulunmaktadır. Sitelerin yükselişinde en önemli etken olan SEO kavramını unutmadan bu işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Bu işlemleri doğru ve sağlıklı bir şekilde yaptığınız sürece sitenizin yükselmesi, popüler hale gelmemesi için herhangi bir sebep yoktur. Sabırla ve zamanla yapılan sağlıklı SEO çalışmaları ve reklamlarla siteniz popüler olmak dışında bulunduğu kategoride en iyi site olma özelliğini de alır.