Ülkemiz başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında en çok tercih edilen blog yazılımı WordPress’tir. Son yıllarda sadece blog olarak değil, bunun yanında e-ticaret sitesine kadar birçok farklı şekilde kullanılan WordPress için arama motorlarında yükselme odaklı eklentiler oluşturulmaktadır. Bu eklentiler arasında ismini sıkça duyduklarımızdan birisi de Yoast WordPress SEO eklentisidir. Site sahiplerinin genellikle tercih ettiği bu eklenti ile birçok fonksiyona sahip olabiliyoruz. Bu başlığımızda sizlere eklentinin özelliklerini ve bize kazandırdığı işlevleri anlatacağız.

Yayınlanan birçok SEO eklentisinin aksine Yoast, sizlere birçok işlemi tek bir panelden yapabilme imkanı sunmaktadır. Öncelikli olarak meta, keyword ve başlık ayarlarınızı yapabileceğiniz eklentide Taksonomiler seçeneği altında birçok işlem bulunmaktadır. Belirtmiş olduğumuz Taksonomiler kısmına giriş yaptığımızda kategoriler, etiketler gibi sayfaların SEO ayarlarını yapabildiğimizi görüyoruz. Tek tek etiketler üzerinde ayar yapmak yerine bu kısım altında genel olarak etiketlerimizin başlıklarını, açıklama kısmını ve etiket sayfası için meta keywordleri seçebiliriz. Bununla beraber linklerimizi nofollow yapabilme imkanına da sahibiz. “Diğer” seçeneğine baktığımız zaman bu sefer de Yazar, arşiv ve özel sayfalar için aynı işlemleri yapabileceğimiz kutularla karşılaşmaktayız. Bu sayede sitemizin alt sayfalarının tüm SEO işlemlerini tek bir çatı altında halledebiliriz.

Yoast, sitemap göndermek için ayrıca bir eklenti kurmanızı ortadan kaldırıyor. Yoast WordPress SEO eklentisini kullanarak Sitemap’ınızı oluşturabilir ve arama motorlarına bu haritayı gönderebilirsiniz. Bu sayede daha hızlı bir şekilde index almaya başlayabilirsiniz. Eklentinin bu kısmında detaylı bir ayar imkanı da bulunmaktadır.

Eklentide yer alan kalıcı bağlantılar bölümü ile de detaylı bir bağlantı ayarı oluşturabilirsiniz. WordPress’in kendi altyapısında yer alan “Kalıcı Bağlantılar” kısmına istinaden daha düzenli şekilde oluşturulmuş Yoast WordPress SEO Kalıcı Bağlantılar bölümü sayesinde, kategori ve etiket gibi kök dizinlerinizi düzenleyebilir, içerik uzantılarınızı belirleyebilirsiniz. Bu özelliklerin haricinde genel SEO eklentilerinin yaptığı işlemleri de yerine getiren eklenti sayesinde sitenizin SİTE İÇİ SEO işlemleri rahatlıkla oluşturulmaktadır. Bu sayede Google sıralamalarında üst düzeylerde yer almak için ayrıca bir site içi çalışma yaptırmanıza gerek kalmayacaktır.