Yeni gelen algoritmik cezalar ile birlikte “Anti SEO” dediğimiz kavram da ön plana çıkmaya başladı. Eski algoritmalar için alınan kalitesiz linklerin, yeni algoritmayla filtreye girmesi veya rakip sitelerin, sitemize yaptığı spambacklink çalışmaları ile zararlı linklerin çoğaldığı bir zamanda yer almıyoruz. İşte bu gibi durumlardan korunabilmek için de bazı çalışmaları yapmamız gerekiyor. Google, anti SEO ve diğer olumsuz olayları engellemek için yeni algoritmaları ile birlikte backlink engelleme aracını da devreye soktu. “DisavowTool” adını verdiği bu servis ile sitenize gelen yabancı bağlantıları engelleyebiliyorsunuz. Fakat bunun için de öncelikle, gelen bağlantılarınızı tespit etmeniz gerekiyor.

Zararlı Linkleri Tespit Edin!

Sitenize gelen ve SEO adına zarar veren linkleri tespit etmek için Google Webmaster tools veya Alexa servislerini kullanabiliriz. Fakat buradaki sonuçlar bize tüm dış bağlantıları göstermemektedir. Gelişmiş bir arama ile linklere ulaşmak istiyorsak, NetpeakChecker ismini taşıyan bir yazılımı kullanmamız gerekiyor. Uygulamanın en iyi özelliği ise sıralama imkanıdır. Sitenize gelen linkleri alexa veya dil gibi özelliklerine göre sıralaya

bilirsiniz. Örneğin, Türkçe içerikli bir siteniz için Japonca ile oluşturulmuş ve sizinle alakası olmayan bir siteden link gelmesi sizin için zararlı olabilir. Bu yüzden dil seçeneğine göre analiz yapmanız hem çeviri filtresine girmenizin önüne geçiyor, hem de anti SEO yu ortadan kaldırabilmek için engellemeniz gereken en önemli adresleri tespit ediyor. Alexa değerine göre listelemek ile aktif ve popüler siteleri de disavow etmenin önüne geçebilir. Örneğin, orta sıralarda yer alan facebook, twitter gibi linkleri yanlışlıkla engelleyebilirsiniz. Fakat alexa değerine göre sıralama yaptığınızda, bu linkler üst sıralarda yer aldığı için kolaylıkla eleme yapabilirsiniz.

Son Aşama

Engellemek istediğiniz linkleri tespit ettikten sonra ise, Google Disavow Tools servisine girerek, bu linkleri dosya halinde göndermeniz gerekiyor. “txt” metin belgesi şeklinde linklerinizi bir dosya halinde Google’a bildirdikten sonra yapmanız gereken sadece beklemek olacaktır. Ayrıca listeleme yaparken karşı taraftan gelen linkin tüm sayfalarını mı yoksa belirli sayfaları mı engellemek istiyorsunuz, belirtmeniz de fayda var.